Oxygen Protokolü, bir De-Fi Prime Brokerage, yani geleneksel yatırım bankacılığında finansal piyasalar ticareti için fiyat keşfi, kaldıraçlı işlemler için hedge fonları, kurumları, emeklilik fonları, sigortacılık şirketleri, fon yöneticileri, likidite sağlayıcıları gibi çeşitli piyasa katılımcılarını birbirine bağlayan hizmetin, yeni nesil merkeziyetsiz ve dijital finans alanına uyarlanmış halidir.

Sahip olduğunuz dijital varlıklar ile likidite oluşturmanıza, stake ederek faiz ve ödül kazanmanıza, borç vermenize, borç almanıza, ticaret kaldıracı elde etmenize, token ve coin’lerinizi takas etmenize (swap) olanak sağlar.

Oxygen Protokolü merkeziyetsiz ve gözetim dışıdır. Solana blok zinciri altyapısını kullanır. Tüm işlemler P2P yani eşler arası gerçekleşir ve merkezi bir operatörün müdahalesi bulunmaz. Üzerinde kurulduğu Solona blok zinciri, 0.0001 Dolar’dan daha düşük işlem ücretleri ile saniyede 50 binden fazla işlemi destekler. Oxygen Protokolü, kredi hizmetleri için Serum Projesi’nin kendi merkeziyetsiz borsası olan Serum DEX’i kullanır.

Oxygen Protokolü’ne üye olduğunuzda elinizde bulunan dijital varlıklarınızı oluşturulan havuzlara yatırarak stake edip, likidite sağlarsınız. Hangi varlıklarınızı hangi şartlarda stake etmek istediğinizi kendiniz belirlersiniz ve bu şartlarda sizden borç almak isteyen kişiler ile otomatik olarak eşleştirilirsiniz.

Aynı zamanda havuza sağladığınız likidite karşılığında teminat olarak alacağınız varlıkları da aynı yöntemle belirleyebilirsiniz. Kısacası borç verenlerle borç alanların otomatik biçimde eşleştirildiği bir ağdır.

OXY Coin, bu ağın kendi kripto para birimidir. Yazı yayına hazırlandığı esnada 1 OXY Coin, 3 Amerikan Doları’na eşitti. 10 milyar toplam piyasa arzı duyurulan OXY coin, şu an 50 milyon adet olarak piyasadadır ve 30 milyar Dolar’lık potansiyel market değerinin henüz 151 milyon Dolar’ına erişebilmiştir. 2021 Mart ayında 4.14 Dolar ile tüm zamanların en yüksek değerine ulaşan OXY, bundan sadece 9 gün sonra ise 2.49 Dolar’a düşerek tüm zamanların dip değerini görmüştür.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin nedir, nasıl alınır?

OXY, FTX, Gate.io, Uniswap, Bitmax, Sushiswap gibi borsalardan alınıp satılabilmektedir.

Oxygen Coin (OXY)’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.