Ülkelerin merkez bankalarının Bitcoin alacağı söylentisi iyiden iyiye piyasaya yayılırken, geçmişte basına yansıyan şekliyle Bulgaristan’ın 200 binden fazla Bitcoin‘e sahip olduğu iddiası mevcuttu. 2019 yılında çıkan bu haberlerin doğrultusunda yıllar geçtikçe daha da benimsenen Bitcoin konusuyla ile ilgili Bulgaristan Merkez Bankası’na ulaştık ve rezervlerinde herhangi miktarda Bitcoin tutup tutmadıklarını sorduk…

Bitcoin’in 60 bin dolarlara ulaşması ve aynı zamanda lider kripto paradaki değişkenliğin (volatilite) azalmaya başlamasıyla dünya üzerinde birçok şirket Bitcoin’e akın ediyor. Fidelity gibi gibi dev şirketler, Bitcoin ETF’lerini başlatmak için ülkelerin ilgili kurumlarına başvuruda bulunuyor. Kripto dünyasında en çok konuşulan konulardan biri de ülkelerin merkez bankalarının Bitcoin alımı yapıp yapmayacağı idi.

200 binden fazla BTC’ye sahip olduğu öne sürülen Bulgaristan Merkez Bankası’na herhangi bir Bitcoin alımına imza atıp atmadıklarını sorduk, merkez bankasındaki yetkililer konuyla ilgili sorumuza e-posta yoluyla döndü ve şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Bay / Bayan, aşağıdaki e-postanızla ilgili olarak, Bulgaristan Ulusal Bankası’nın Bitcoin işlemleri yapmadığını size bildirmek isteriz.

Saygılarımızla,

Sorun Departmanı,

Bulgaristan Ulusal Bankası.”

2019 yılında çıkan haberlerde PRATKA operasyonu sırasında ele geçirilen ve elinde tuttuğu söylenen 200 binden fazla Bitcoin’in ise Makedonya, Yunanistan, Romanya ve Sırbistan’daki suç çetelerine ait olduğu yazılmıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.