Sabancı Üniversitesi’nde akademisyen olan finans profesörü Özgür Demirtaş, 2021 yılının en çok konuşulan konusu kripto paralar hakkında önemli görüşler bildirdi. Bitcoin ve kripto paraların vergilendirmesiyle ilgili Clubhouse’daki konuşma Twitter’a yansıyınca konu hakkında 3 maddelik görüş ifade etti.

Twitter kripto fenomenlerinden Squanch, son dönemin merak edilen konularından olan ‘kripto para vergilendirmesi’ ile ilgili “Özgür Demirtaş, Clubhouse’da az önce “2020 yılında Kripto paralardan kazanç sağladıysanız vergi ödemek için kenara para ayırın, Türkiye’de vergiler geliyor” dedi.” paylaşımını yaptı. Bu paylaşımın altına bir başka kullanıcı da “Bu durum, devletlerin kriptoları para olarak mı kabul edecek(o zaman vergi yok), security gibi mi (yaklaşık %20 vergi olur) yada emtia mı olacağına karar vermesine göre şekillenecek dedi” şeklinde yorum yaptı.

Bu kullanıcının cevabını alıntılayan Özgür Demirtaş, “Aynen böyle dedim. Twitter’ı şehir efsaneleri sarmış, kesin vergi gelecek dediğime dair. Halbuki Burcu hanımın söylediğini söyledim Gülümseyen yüz ifadesi çocukken kulaktan kulağa oynardık. Sıranın başında söylenen sonunda söylenene uymazdı onu hatırladım.” diyerek bir tweet zinciriyle Bitcoin ve kripto paralardaki muhtemel vergilendirme sürecine dair ‘tahmin’lerini şöyle sıraladı.

Demirtaş’tan vergilendirme için YouTuber örneği

“Devletler 3 şey yapabilir.

1- Kripto paraları para kabul edebilirler o zaman vergi söz konusu olmaz,

2- Security kabul ederlerse ortalama bir vergi olur,

3- Emtia kabul ederlerse daha yüksek capital gain vergisi alabilirler. Peki bana sorsalar ne olmasını isterim?”

Beni tanıyanlar bu sorunun yanıtını biliyor. Elbette kripto paralar adı üstünde paradır ve vergi olmamalıdır. Ama devletlere bu konuda güvenen kaç kişi var? Gelelim geriye dönük işleyip işlemeyeceğine. Bu hukuki bir konu, benim alanım değil ama verginin vergisinin vergisinin bile alındığı, geriye dönük YouTuber vergilerinin bile alındığı, babasından kalan tek eve bile falanca miktarın üzerinde değerde diye emlak vergisine ek olarak vergiler konulmaya çalışıldığı dünyada hiçbir şeye %100 olmaz denemiyor.

O yüzden hukuk çok önemli, şeffaflık çok önemli. Umarım kripto paralar para kabul edilir ve vergi söz konusu olmaz ama security veya emtia kabul edilmesi durumunda ödenecek vergiye kaynak ayırmak gerekir.

Bilindiği üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı, en başta YouTube olmak üzere sosyal medyada özel içerik oluşturarak izlenme sayısına bağlı olarak gelir elde edenlerin sayısındaki artış ve bundan kazanç elde etmiş kişi veya kurumlardan geriye dönük vergi işletilmesine karar vermiş ve bu haber uzun süre gündemi meşgul etmişti.

Türkiye’de Bitcoin ve kripto paralardan vergi alınacak mı?

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!