Binance’in merkeziyetsiz finans borsası PancakeSwap, Ethereum’un Uniswap’ını geçerek hacim olarak dünyanın en büyük DEX’i unvanını ele geçirdi.

Binance’in blokzinciri Binance Smart Chain’de yaşanan işlem kolaylığı, ücretlerin düşük olması ve ağdaki akışkanlık her geçen gün Binance lehine artı puan yazmaya devam ediyor. BSC’deki işlem hacmi BNB başta olmak üzere bu ağda işlem gören bütün kripto paraları yükselişe geçirmişti. Bu da doğal olarak daha fazla yatırımcıyı bu kripto paralarda işlem yapmaya itti.

Coin Gecko verilerine göre, PancakeSwap’in (CAKE) günlük işlem hacmine ulaşarak dünyanın en büyük merkezi olmayan borsası oldu. Proje geçen yıl Binance Smart Chain’de başlatılmış ancak bu kadar dikkat çekmemişti. Bitcoin’in liderliğini yaptığı, altcoinleri de peşinden sürüklediği boğa sezonu piyasayı hareketlendirince daha fazla insan PancakeSwap’a dikkatini vermeye başladı.

PancakeSwap, dünkü verilere göre toplamda günlük 1.7 milyar dolarlık işlem hacmini yakaladı. Buna karşılık Ethereum ağının merkeziyetsiz borsası UniSwap ise 1.6 milyar dolarlık hacimde kaldı. Ethereum ağında sadece dün 16 milyon dolar gas ücreti ödendi.

PancakeSwap’ta toplamda onaylanan 210dan fazla kripto para ve 799 adet de işlem çifti mevcut. Bunlardan en fazla işlem gören işlem çifti ise 454 milyon dolarlık hacimle WBNB/BUSD olarak göze çarparken isim olarak insanlara ‘komik’ gelen CAKE, BAKE ve BURGER gibi kripto paralar ise en büyük alım/satım yapılanlar arasında yer alıyor.

PancakeSwap’de kullanıcılar, çeşitli kripto çiftleri arasında likidite sağlamak için CAKE’lerini stake edebiliyor ve platformun yönetim token’ı olan “SYRUP”u toplayabiliyor. Bu, tüm alım satımların bir “otomatik piyasa yapıcı” olarak yürütülen bir eşler arası borsa oluşturulmasına izin veriyor.

Öte yandan platformda başka ürünler de var. Kullanıcılar, değiştirilemeyen token’lar yani eşsiz token (NFT’ler) kazanıp, IFO’lar ve çekilişler gerçekleştiriliyor. Bunlara katılabilmek içina CAKE’e sahip olmak gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  Koronavirüs, bu token'lara yaradı: %450 değer kazandı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.