Kullanıcıların yoğun şekilde kullandığı merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamaları Cream Finance ile PancakeSwap‘in, DNS’leri korsanlar tarafından siber saldırıya uğradı ve ele geçirildi. Ancak her iki platform da daha sonra sorunun çözüldüğünü sosyal medya hesaplarından duyurdu.

Cream Finance ve PancakeSwap, sorun hallolana kadar kullanıcıları uygulamalardan uzak durma uyarısı yapmıştı. Cream Finance, bu arada kullanıcıları alternatif bir adrese yönlendirerek bu yöntemle DNS erişimi sağlamaya çalışıyordu. Plâtformlar, kullanıcıların mağdur olmaması adına özel anahtarları (private key) ve seed’lerini asla girmemesi şeklinde sosyal medyada güçlü uyarılar yapıldı.

Kontrol yeniden ele alındı

PancakeSwap proje ekibi, “Bu sitelerin kullanımı artık güvenli. Bu durumu izlemeye devam ettiğimiz için sabrınız için teşekkür ederiz.” şeklinde attıkları tweet ile kullanıcıları bilgilendirdi.

Cream Finance de, daha sonra Twitter’da DNS’in kontrolünü yeniden kontrollerine aldığını duyurdu.

DNS kaçırma (hiajcking), kimlik avı planıyla hareket ediyor. Siber korsan, kullanıcılara sahte bir web portalı sunuyor, kullanıcılar da bu siteyi gerçek zannederek bütün bilgilerini giriyor tam bu sırada korsanlar devreye girerek bütün bilgilere erişim sağlayarak kullanıcıların hesabından para çalmasına olanak sağlıyor.

ABD hükümeti ve özel güvenlik firmaları, Krebs On Security’nin 2019 raporunda belirttiği gibi, son yıllarda bu tür saldırıların yoğunlaştığını ifade etmişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.