PancakeSwap, Binance Smart Chain teknolojisi altyapısı ile çalışan bir merkeziyetsiz borsa (DEX) projesidir. BEP-20 token’leri takas etmek, alıp satmak için kullanılır. UniSwap ve SushiSwap ile başta arayüz tasarımı olmak üzere işleyiş ve işlev açısından birçok konuda benzerlik taşımaktadır.

PancakeSwap merkeziyetsiz borsası, Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) modeli ile çalışır. Yani emir defteri yerine bir likidite havuzu işleyişi sağlar. PancakeSwap’in likidite havuzlarına kullanıcılar sahip oldukları dijital varlıkları (coin ve token) yatırırlar. Bu kullanıcılara “Likidite Sağlayıcı” (LP) denir ve kendilerine ödül olarak LP token’ler verilir. Bu LP token’ler havuza yatırdığınız token çiftine göre farklılık gösterebilir, örneğin havuza BUSD-BNB yatırırsanız, BUSD-BNB LP Token kazanırsınız.

PancakeSwap’in kendi dijital para birimine yani yönetişim token’ine CAKE denir. PancakeSwap platformu içinde sahip olduğunuz LP coin’leri farm edebilirsiniz. Yani havuza CAKE-BNB LP, BUSD-BNB LP, BETH-ETH LP, USDT-BUSD LP, USDC-BUSD LP, DAI-BUSD LP,LINK-BUSD LP gibi Likidite Sağlayıcı token’leri yatırarak CAKE coin ile ödüllendirilebilirsiniz.

Buradan kazandığınız CAKE token’leri SYRUP adı verilen staking havuzlarında stake ederseniz, daha fazla pasif gelir elde etmeniz de mümkündür.

Eğer likidite havuzlarına fon yatırıp karşılığında LP token kazandıysanız ve bunları da CAKE token farm etmek için kullandıysanız, kazandığınız CAKE coin’leri de stake edebilir ve üç farklı gelir elde edebilirsiniz.

PancakeSwap nasıl kullanılır?

https://pancakeswap.finance adresine girin. “Unlock Wallet” butonuna tıklayarak MetaMask, Trust Wallet, Wallet Connect, Binance Chain Wallet ve başka güvenilir kripto cüzdan uygulamalarından biriyle bağlantı kurun.

CAKE coin farm etmek için öncelikle borsadaki likidite havuzlarına fon eklemeniz gerekmektedir.

Menüden “Trade”’i seçin, “Liquidity”’e tıklayın ve “Add Liquidity”’i seçin. Yatırmak istediğiniz token çiftini seçin.

Havuza likidite ekleyerek LP token kazandınız. Şimdi bunları stake ederek CAKE coin kazanabiliriz.

İlginizi Çekebilir:  De-Fi Nedir? Tüm Yönleriyle Merkeziyetsiz Finans (De-Fi) Rehberi

“Farms”  sekmesinden elinizdeki LP token’lere uygun olanı seçin. “Approve Contact”’a tıklayın, işlemi onaylayın. Stake etmek istediğiniz miktarı seçin ve onaylayın. Biriken CAKE coin’lerinizi çekmek istediğinizde bu sayfaya geri dönerek “Harvest”’a tıklayarak cüzdanınıza toplayabilirsiniz.

CAKE coin’lerimizi topladıktan sonra bunları tekrar SYRUP havuzlarında stake edebilirsiniz.

“Pools” sekmesine tıklayın ve size uygun havuzu seçin. “Approve CAKE” düğmesine tıklayın. Onay verip, stake etmek istediğiniz CAKE miktarını seçin. Kazandığınız faizleri toplamak istediğinizde “Harvest” düğmesine tıklayın.

PancakeSwap çekilişlerine nasıl katılınır?

PancakeSwap’te her bir çekiliş oturumu 6 saat sürer. 10 CAKE coin karşılığı 1 bilet alabilirsiniz. Her bilette rastgele dört sayı bulunur. Büyük ödül, tüm havuzdaki coin miktarının %50’sidir. Biletinizdeki sayılar şanslı sayılar ile aynı ise ödülü kazanırsınız. Büyük ödül haricinde iki ve üç tutturanlar da ödül kazanır.

Ayrıca çekilişte NFT de kazanabilirsiniz. Eğer bir NFT kazanırsanız bunu CAKE karşılığı satabilir ya da cüzdanınızda saklayabilirsiniz.

Bir hatırlatma : PancakeSwap gibi merkeziyetsiz borsaların likidite havuzlarına token çifti yatırırken, token fiyatlarının sürekli düşüp yükseldiğini ve bu düşüşler sonucu yatırdığınız token’i kısmen ya da tamamen kaybetme riskinizin bulunduğunu da unutmayın. Bu düşüş riskine “geçici kayıp” denir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!