Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta, “Avrupa’da Ödemelerin Geleceği” adlı sanal konferansta Dijital Euro konusunda önemli açıklamalarda bulundu ve dolaylı yoldan Libra’yı kastederek, büyük teknoloji şirketlerinin kendilerine ait ödeme yöntemleri ya da dijital para çıkarmalarının kendileri için tehdit oluşturacağını ifade etti.

Panetta, konferansta Avrupa Ödemeler Girişimi ve Dijital Euro’nun ödeme ortamlarındaki potansiyel rolü hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.. Bundesbank tarafından düzenlenen ‘Avrupa’da Ödemelerin Geleceği’ video konferansında konuşan Avrupa Merkez Banası (ECB) yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, COVID 19 sonrası ödemelerde yaklaşan devrime hazır olmak gerektiğini ifade ederek “Egemen parayı yeniden icat etmeliyiz” dedi.

Dijital Euro’nun aşamalarını anlattı

Dijital Euro’nun hayata geçiş aşamalarını teker teker açıklayan Panetta, “İlk olarak, dijital bir euro ile mevcut merkez bankası ödeme hizmetleri (TIPS gibi) arasındaki uyumluluğu test edeceğiz. İkinci olarak, dağıtılmış defterler gibi merkezi olmayan teknolojiler ve merkezi sistemler arasındaki ara bağlantıyı keşfedeceğiz. Üçüncü olarak, ödeme odaklı blok zincirlerinin elektronik kimlikle kullanımını inceleyeceğiz. Ve dördüncü olarak, yapabilecek donanım cihazlarının işlevlerini değerlendireceğiz ve bu şekilde çevrimdışı işlemleri etkinleştirerek gizliliği garanti altına almış olacağız” ifadelerini kullandı.

Dolaylı yoldan Libra ve türevlerine eleştiri

Avrupa Merkez Bankası’nın AB ülkeleri arasında Dijital Euro’yu bir an önce hayata geçirmek için destek topladığını söyleyen Panetta, dolaylı da olsa büyük teknoloji şirketlerinin dijital ödeme ve para konusundaki girişimlerini eleştirerek, “Büyük teknoloji şirketlerinin çıkarmayı planladıkları stabil paralar, Avrupa finans sistemini bozabilir. Uygun ve verimli ödeme çözümleri sunabildikleri halde, rekabeti, mahremiyeti, finansal istikrarı ve hatta parasal egemenliği tehlikeye atma riskiyle bizi karşı karşıya bırakabilir” şeklinde konuştu.

Doğrudan stabilcoin stratejisine değinen Panetta, “Stablecoin kullanıcılarının daha yüksek kredi, piyasa ve likidite riskleri taşıması muhtemeldir ve stabilcoinler, potansiyel olarak sistemik etkileri olan çalışmalara karşı savunmasız.” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir:  Avrupa Birliği Merkez Bankası Başkanı Lagarde'dan Bitcoin için regülasyon sinyali!
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.