Önceki gün gündemi oldukça meşgul eden Resmî Gazete’de yayımlanan kripto para ödeme ve fon aktarımı yasağı sonrası ülkemizde faaliyet gösteren ve kullanıcısı fazla olan Papara CEO’su Ahmed Faruk Karslı, EKOTÜRK TV canlı yayınına bağlandı ve bu kararı değerlendirdi. Karslı, “Düzenlemek zor, yasaklamak kolay. Kripto varlıklara ilişkin işlemler 2020 gelirlerimizin yüzde 10’u bile değil. Ne gerekiyorsa yapacağız.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın sorumluluğunda 30 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek yönetmeliğe göre, ödeme kuruluşları artık kripto para işlemlerinde fon aktarımı sağlayamayacak ve kripto para ödemeleri ülke içinde yasaklandı.

Papara CEO’su Ahmed Faruk Karslı, konuyla ilgili, “Kararın nasıl alındığı konusunda bir fikrim yok. Merkez Bankası’nın kripto para sektörü konusunda araştırmalar yaptığını biliyoruz. Düzenleme sürpriz oldu, beklemiyorduk açıkçası. Şahsi kanaatimi sorarsanız eğer bir düzenleme gereği hasıl olmuş ve yapılacak en kolay düzenleme de yasaklamaktır. Uğraşmaktansa yasaklamayı tercih etmek daha kolay. İlgili düzenlemeyi yarım saatte yazmak zor olmamıştır herhalde diye düşünüyorum. Düzenlemedeki tek ortaya çıkan paydanın kripto varlıkların tanımının yapılmış olması.” ifadelerini kullandı.

“Yasak finansal olarak etkilemeyecek, ülke adına endişeliyim”

Kripto paraların kendileri için önemli bir kalem olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Karslı, “Yapılan düzenlemenin Papara’yı etkileyebilecek bir sonucu yok. Bağımsız denetime tabi olduğumuz için rahatlıkla söyleyebilirim. Bizim 2020 itibariyle yüzde 10’u bile değil kripto varlıklara ilişkin elde ettiğimiz gelirler. O yüzden finansal pek bir etkisi olduğunuz söyleyemem. Bir hukukçu olarak 5 yıldır da fintek dünyasında biri olarak ülke adına endişeleniyorum. Ülkemizin kamu politikalarıyla çelişen noktaları var. Son açıklanan Ekonomik Reform Paketi’nde, finteklere verilecek destek ve vaatler vardı, daha önce 11. Kalkınma Plânı’nda çok güzel paylaşımlar vardı. Hem BDDK hem Merkez Bankası olsun regülatörün desteğini arkamızda hissettik. Bu düzenlemeyi kripto varlıklarla ilgili okumamak gerekir aslında. Kripto varlıklarla beraber Türkiye’de ilk kez finteklerin bir şey yapamayacağına ilişkin bir düzenleme de çıkmış oldu. Bir de o açıdan bakmak lazım.” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir:  Çin'in dijital parasına Coronavirüs engeli!

Genç yönetici, sözlerine bu şekilde devam etti… “Kripto paralar yasaklandı diye bir gerçek yok Türkiye’de, ben bireysel olarak kripto paraların geleceğine inanan birisi olduğum için ödeme aracı olarak kullanılmasında bir beis görmüyorum. Kara para aklama gibi bir endişeleriniz varsa kuralları koyar teknolojinin önünü açarsınız. Yasaklarsınız bu teknolojinin gelişmesi mümkün değil. Fintekler dışında kripto para alanına çok ciddi yatırımlar yapan şirketler var. Binance, Paribu, BTC Turk gibi kayda değer hacme sahip olan yerli şirketlere destek olmak varken bunların önünü tıkamak bana çok adil gelmiyor açıkçası. Sektörün toplanıp hükümetten randevu talep edip etmeyeceği sorusuna ise “Alınması gereken hangi aksiyon varsa biz almaya hazırız. Endişe ettiğimiz husus sadece Papara değil. Sektörün gelişimine yönelik. Hata olarak adlandırmak istemiyorum ancak bizim olduğu gibi kamunun da hataları var. Bu konuları tartışıp ortak bir paydada buluşup regülatörle görüşmek gerekir diye düşünüyorum.”

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.