El Salvador’dan sonra Paraguay da Bitcoin ile ilgili önemli adımlar atıyor. Senato, kripto para madenciliği ve ticaretini düzenleyen yasa tasarısını onayladı. Latin Amerika ülkesinin enerji fazlasından yararlanmayı bunu Bitcoin madenciliği çerçevesinde gelir elde etmeyi amaçlayan yasa tasarısı, 2022’nin ilk günlerinde Temsilciler Meclisi’nde görüşülecek.

Yasaya göre, bireyler veya şirketler düzeyindeki madencilerin endüstriyel elektrik tüketimi için izin talep etmeleri ve ardından bir lisans başvurusunda bulunmaları gerekecek ve kazançları faturalandırılacak. Paraguay Sanayi ve Ticaret Sekreterliği, ülkenin Ulusal Menkul Kıymetler Komisyonu, Kara Para Aklamayı Önleme Ofisi ve Ulusal Elektrik İdaresi de faaliyetleri düzenleyerek ülke içinde kripto madenciliğini etkinleştirecek ve denetleyecek.

Tasarı ayrıca üçüncü şahıslar için kripto alım satım veya saklama hizmetleri sağlamak isteyen herhangi bir gerçek veya tüzel kişi için bir kayıt öneriyor. Araştırmalara göre Paraguay, ürettiği enerjinin sadece üçte birini tüketiyor ve eğer yasa tasarısı Temsilciler Meclisi’nde kabul edilirse kripto madenciliği faaliyeti “Paraguay’ın şu anda sahip olduğu binlerce megavatlık elektrik tüketimine” ulaşabilir.

Paraguay Kongre Üyesi Carlos Rejala, Haziran ayında verdiği demeçte, hidroelektrik kaynakları nedeniyle ülkenin madencilik şirketleri için ana cazibe merkezlerinden biri olduğunu, kilovat saat başına yaklaşık 0,05 dolar ile bölgedeki en düşük elektrik maliyetin Paraguay’da olduğunu ifade etmişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.