Türkiye’de kripto para ekosistemi denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan BTC Türk ile birlikte ülkemizde sektörü domine eden kripto para borsası Paribu’nun CEO’su Yasin Oral’ın kim olduğu internette kripto para meraklıları tarafından sorgulatılıyor. Birçok kişi Paribu CEO’su Yasin Oral’ın kim olduğu hakkında fikir sahibi olmak istiyor. Peki Yasin Oral kimdir, nereli ve kaç yaşında? Detaylar haberimizde…

Yasin Oral, 1985 yılında Ankara’da mütevazı bir ailenin beş çocuğundan biri olarak dünyaya gelmiştir. Öğrencilik hayatı boyunca girişimciliğe kafa yorduğunu, özellikle de dijital dünyanın geleceğine çok küçük yaşlarda kafayı taktığını söyleyen Oral, yazılım çalışmalarına lise döneminde başladı. 2001’de, henüz lise öğrencisiyken TÜBİTAK’ın bir yarışmasına katıldı ve TÜBİTAK web sitesi geliştirmelerine dışarıdan destek sağlamıştır.

Üniversite yıllarında taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren bir internet sitesi kurdu ve site kısa süre içinde nakliyeciler arasındaki koordinasyonu sağlayan tek platform haline geldi.

Yasin Oral’dan ilk girişim: matbuu.com

2009’da Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olan Oral, 2010’da Türkiye’nin ilk online matbaası matbuu.com’u hayata geçirdi.

Bu girişimlerinin yanı sıra tüm dünyada hizmet veren birçok mesafe hesaplama ve rota görüntüleme projesi yaratarak günlük 250 binin üzerinde kullanıcıya hizmet vermeye başladı. 2015’te online bilet satın alım platformu Biletgo’yu kurdu.

Arkadaşı Özgür Efe ile adımlarını atan Oral, 2015’te Paribu’nun ön hazırlık çalışmalarına başladı. Paribu, 2016’da kuruldu, 14 Şubat 2017’de kullanıma açıldı. 9 Kasım 2017 yılında kendisini polis olarak tanıtan iki çete üyesi tarafından kaçırılması ile beraber ana akım medyada ’12 milyon liralık iş adamı kaçırıldı’ haberleriyle gündeme gelmiştir. Bu kaçırılma olayı sonrasında Yasin Oral’ın Bitcoin şifreleri zorla alınmış ve 12 milyon TL değerinde olan Bitcoin’i kaçıranlar kendi hesaplarına aktarmışlardır. 8 saat minibüste tutulması ve hesabındaki bütün Bitcoin’lerin transfer edilmesi ile beraber Yasin Oral’ı serbest bırakmışlardır.

İlginizi Çekebilir:  Binance CEO'su zor durumda kaldı

Paribu, Coinmarketcap ve CoinGecko verilerine göre, kripto para sektörünün oldukça geliştiği şu dönemde dünyanın en güvenilir ve en çok işlem yapılan borsaları arasında gösterilmektedir. Paribu’nun Ocak 2020 verilerine göre 120 bini aşkın aktif, toplam 700 bin kullanıcıyla BTC Türk ile Türkiye’deki kripto para endüstrisini domine eder hâle geldi.

Yasin Oral, halihazırda Paribu CEO’luk görevini yürütürken, aynı zamanda Blockchain Türkiye Platformu Yürütme Kurulu üyesi ve Türkiye Genç İş Adamları Derneği üyesidir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.