Bitcoin ve kripto paraların yükselişe geçtiği şu dönemde Türkiye’de en çok tercih edilen borsalardan olan Paribu’nun CEO’su Yasin Oral, katıldığı YouTube canlı yayınında kripto paralar ve projeleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Oral, önümüzdeki ay kendi blok zincirlerini oluşturarak kendi token’larını çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Webrazzi’de Arda Kutsal’ın yayınına katılan 2021 yılında günlük 1 milyar Türk Lirası işlem hacmine ulaştıklarını, 3.5 milyon kişinin üyeye sahip olduklarını ve 100 kişiye yakın istihdam sağladıklarını ifade eden Oral, kullanıcıların varlıklarını güvende tutabilmek için yoğun çaba sarf ettiklerini ifade ederek para yatırma-çekme konusunda da teknik konular olduğunu söyledi ve bu konuda müşterilerden müsterih olmalarını istedi.

Türkiye’de kripto para düzenleme ve vergi konusu

Regülasyon ve vergi konusuna değinen girişimci, “Vergi regüle edilebilecek bir piyasada en son konudur. Vergi zaten ziyadesiyle ödeniyor. Yatırımcının korunması en önemli konu. Yatırımcının işlem yaptığı platformlarda korumak gerekiyor. Kurumlarla iletişim halindeyiz bu konuda. 2021 yılında regülasyonda bir beklenti var ve akış bize bunu gösteriyor. Bazı alanlar kontrolden çıkmış durumda, mağduriyetler yaratmadan hızlı aksiyon almak çok kıymetli.” dedi.

Düzenleme konusunda insanların korkmaması gerektiğini belirten Yasin Oral, “Tedirgin olacak hiçbir şey yok. MASAK günün sonunda plâtformlardan bilgi isteyebilecek büyüklükte bir kurum olduğu için normalde kişi bazlı veriler talep ediliyor. Bundan kaçınamazsınız. Bu ekosistem bahis, kara para aklama gibi bir şey değil. Coinbase diyorsunuz, halka arz gibi bir durum varken buraya dönüyorsunuz farklı bir durum var ve sürekli aşağı çekmeye çalışıyorlar. Biz bunu yukarı çekmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Kendi blok zincirimizi ve token’ımızı önümüzdeki ay çıkaracağız”

En önemli projelerinden birinin kripto para saklama hizmeti olduğunu ifade eden Pairbu’nun CEO’su, “Saklama hizmetiyle alakalı da Türkiye’de yarın regülasyon geldiğinde kripto para işine girmek isteyen tüm kurum ve kuruluşlar için saklama hizmeti için soğuk cüzdanı hizmeti geliştirdik. Önümüzdeki aylarda sisteme entegre edip yayınlayacağız.” ifade etti.

İlginizi Çekebilir:  Blockchain.com, 300 milyon dolarlık yatırım aldı ve değerini neredeyse ikiye katladı

En merak edilen kendi tokenlarını çıkarıp çıkarmayacakları konusunda net konuşan Yasin Oral, “Üreteceğimiz projeleri kendi ağımızda sunacağız. Kendi blokzincirimizde bu hizmetleri sunacağız. Visa ile yaptığımız anlaşma yakın zamanda tamamlanıyor. Coinbase’de olmayan birçok servisi yıl sonuna kadar sunacağız. Kendi ağınızla birlikte kendi token’ı oluşacak o beraberinde gelecek bir iş. Ne zaman bir tarih versem tutturamıyoruma ama hedef önümüzdeki ay token çıkaracağız.” dedi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.