Dijital varlıklarımızla alım satım, transfer, takas, stake (faize yatırma) yapabileceğimiz ya da cüzdan olarak kullanıp coin’lerimizi HODL edebileceğimiz bir çok kripto para borsası bulunmakta. Özellikle son zamanlarda bu borsalara De-Fi yani merkeziyetsiz olanlar da ekleniyor. Ülkemizde henüz bir DEX (Merkeziyetsiz Borsa) bulunmuyor.

Binance, Coinbase gibi yabancı kripto para borsalarının haricinde, yerli kripto para borsaları da bulunmakta. Bunlardan belki de en bilinenlerinden biri de Paribu.

Bitcoin başta olmak üzere bir çok kripto para birimi ile işlem yapılabilen Paribu kripto para borsası, 2017 yılında hayata geçti. Paribu’nun kurucusu ve CEO’su Yasin Oral’dır. Paribu’da Türk Lirası ile kripto para alma, satma, gönderme (transfer), takas veya cüzdan özelliği ile hodl (tutma) işlemleri yapılabilmektedir.

Paribu, 7 gün 24 saat veren alım satım ve çekme yatırma işlemlerinin yapılabildiği bir platformdur.

Paribu’ya internet sitesinin haricinde, Android ve IOS uygulamaları üzerinden de erişilebilmektedir. Paribu kripto para borsası, ilgili tüm bakanlıklar ve Resmi kurumlardan gerekli tüm izinleri almış, tamamen yasal bir borsadır.

Paribu’da başta Bitcoin (BTC) olmak üzere Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Tron (TRX), Holo (HOT), Waves (WAVES), ChainLink (LINK), Ravencoin (RVN), Basic Attention Token (BAT), BitTorrent (BTT), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH), Stellar (XLM), Dogecoin (DOGE), Cardano (ADA), NEO, Tether (USDT), EOS, Onthology (ONT), Cosmos (ATOM), Chiliz (CHZ) ve Tezos (XTZ) ve birçok kripto para birimi alınıp satılabilmektedir.

Ayrıca son zamanlarda rağbet gören taraftar token (taraftar coin)’ler de Paribu’da alınıp satılabilmektedir. Örneğin Galatasaray taraftar token’i GAL, Trabzonspor taraftar coin’i TRA ve PSG, AS Roma, Juventus, AC Milan, Atletico De Madrid taraftar coin’leri de bu borsada alınıp satılabilmektedir.

Paribu’nun sahibi kim? Yasin Oral kimdir?

Paribu CEO’su olan Yasin Oral, 1985 yılında Ankara’da doğmuştur. Yazılımla ilgilenmeye lise yıllarında başlamıştır. 2001’de henüz lise öğrencisi iken TÜBİTAK’ın bir yarışmasında derece alarak TÜBİTAK ekibine dışarıdan katılmıştır.

İlginizi Çekebilir:  My Neighbor Alice Coin nedir, Alice Coin fiyatı ne kadar? Binance neden bedava dağıtıyor?

Üniversitedeyken, nakliyatçılıkla ilgili bir web platformu kurmuştur. 2009 yılında Ankara Gazi Üniversitesi’nden mezun olmuş ve 2010 yılında Türkiye’nin ilk online matbaa sitesini kurmuştur.

2015’te online bilet alım satımı üzerine bir internet sitesi kurmuştur.

2016’da Paribu’yu kurmuş, 2017’de borsa kullanıma açılmıştır.

Paribu’nun günlük 1 milyon kullanıcısı ve günlük 300 milyon TL işlem hacmi bulunmaktadır.

Paribu’nun sahibi olan Yasin Oral’ın ismi kendisine polis süsü veren kişilerce zorla kaçırılması ve milyonlarca TL değerinde kişisel Bitcoin varlığının çalınması ile de basına yansımıştır.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!