2020’nin son aylarında Bitcoin ve birkaç kripto parayı ödeme yöntemi olarak kabul eden küresel ödeme devi PayPal’ın, stabil kripto para (USDC, USDT vb.) çıkarma konusunda Avalanche’i geliştiren Ava Labs ekibi ile dirsek temasında olduğu iddia edildi.

The Block’ta yer alan habere göre, PayPal’ın endüstrinin bazı stabilcoin protokol geliştiricileri arasında mekik dokuduğu ve üçüncü parti bir şirket ile çalışma yürütmek istediği bildirildi.

Avalanche ile görüşüldü iddiası

Kaynaklara göre, Avalanche blok zincirinin geliştiricisi Ava Labs, PayPal ile stabilcoin geliştirme konusunda görüşmeler yapan kuruluşlardan biri. Görüşmelerde başka hangi şirketlerin yer aldığı henüz netlik kazanmazken PayPal’ın bu konuda ciddi olduğu gelen haberler arasında.

PayPal sözcüsü The Block’a yaptığı açıklamada, “PayPal, dijital para birimlerinin potansiyelini, dijital finansal hizmetler altyapısını keşfetmeye devam ediyor. Yeni nesil finansal sistemleri şekillendirmek için dünya çapında düzenleyiciler ve endüstri ortaklarıyla çalışan küresel bir şirket olarak bu hedefleri mümkün kılan teknolojilerle ilgili temas halindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere AVAX adlı token’a sahip olan Avalanche blok zinciri, Türk asıllı ABD’li yazılımcı Prof. Dr. Emin Gün Sirer’in oluşturduğu bir proje. Geçtiğimiz aylarda Avalanche’in Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ile de dijital para birimi ortaya çıkarmak için çeşitli görüşmeler yapıldığı iddia edilmişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.