Haftalarca süren lobi faaliyetleri sonrası fintech şirketlerinin ABD hükümetinin acil borç verme programına resmi olarak katılmasına izin verildi. Hükümetin 350 milyar dolarlık kredi programı, virüs salgınının neden olduğu ekonomik yavaşlama nedeniyle işletmeleri ayakta tutmayı amaçlıyor. Fintech şirketleri PayPal ve Intuit’in bu kredi programına başvurusu onaylandı.

ABD Merkez Bankası FED, 2 trilyon dolarlık bir paket açıklamış ve bunu iç piyasada yönlendirmeye karar kılmıştı. Acil devlet kredileri, küçük işletmelerin koronavirüs salgınının neden olduğu ekonomik yavaşlamadan kurtulmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Küçük İşletmeler İdaresi (SBA) ise acil durum kredilerini 350 milyar dolar ile yönetmeyi planlarken, Capitol Hill ve Beyaz Saray’daki senatörler bu miktarı artırma planları için mücadele ediyor.

PayPal CEO’su Dan Schulman, “Bu, şimdiki ve gelecekteki işleri kurtarmak için bir yarış” derken, “Küçük işletmelerin bu zorlu dönemde hayatta kalmasına yardımcı olmak için üzerimize düşeni yapmak için sermayemizi ve uzmanlığımızı kullanmaya hevesliyiz.” ifadeleirni kullandı.

Square ve Amazon dahil olmak üzere birçok teknoloji şirketi, küçük işletmelerin sermayeye erişebilmeleri için popüler seçenekler haline geldi. PayPal, 900 binden fazla krediye ve nakit avansa erişim sağladığını ve 300 binden fazla küçük işletmeye 15 milyar dolardan fazla fon sağladığını belirtildi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Mertcan Turaman

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. 2 yıldır kripto parayla ilgili içerikler oluşturuyor ve sektörü yakından takip ediyorum. Habercilik alanında kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum.