Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak sistemine ekleyen dev şirket PayPal’ın kurucusu olan milyarder isim Peter Thiel, Nixon Vakfı’nın düzenlediği bir etkinlikte önemli konulara değindi. Thiel, Çin’in Amerikan dolarını zayıflatmak için Bitcoin’i kullanabileceğini iddia etti.

PayPal’ın kurucusu, veri analitiği şirketi Palantir’in kurucu ortağı ve Facebook yönetim kurulu üyesi Peter Thiel, eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve eski Ulusal Güvenlik Ajansı danışmanı Robert C. O’Brien ile birlikte Richard Nixon Vakfı tarafından Çin ile Büyük Teknoloji Şirketleri’nin durumunu tartışmak üzere düzenlenen çevrim içi toplantıda bir araya geldi.

“ABD’li stratejistler Bitcoin-Çin ilişkisini incelemeli”

2018’in başlarında kripto için olumlu ifadeler kullanan “Kripto özgürlükçü, yapay zeka komünisttir” diyen ve kendisini ‘maksimalist’ olarak tanımlayan PayPal’ın kurucu ortağı Peter Thiel, “Bir tür kripto yanlısı, Bitcoin yanlısı maksimalist biri olsam da, bu noktada Bitcoin’in kısmen ABD’ye karşı bir Çin mali silahı olarak düşünüp düşünülmemesini merak ediyorum.” dedi.

Milyarder yatırımcı, Bitcoin’in fiat para fikrini tehdit ettiğini ancak özellikle ABD doları için daha da tehlikeli olduğunu açıkladı ve ABD stratejistlerini uluslararası jeopolitik manzarayı incelerken Bitcoin ile ilgili gelişmeleri daha ciddiye almaya çağırdı ve “Çin, ABD’nin rezerv para birimine sahip olmasını istemiyor, çünkü bize İran petrol tedarik zincirleri ve bunun gibi her türlü şey üzerinde çok fazla avantaj sağlıyor. Sanırım Euro, kısmen dolara karşı bir Çin silahı. Bitcoin özellikle ABD dolarını tehdit ediyor ve Çin onu zayıflatacak şeyler yapmak istiyor. Çin’in uzun Bitcoin’i ve belki de jeopolitik bir perspektiften, ABD bunun tam olarak nasıl çalıştığına dair daha zor sorular sormalı.” şeklinde önemli açıklamalarda bulundu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!