Dünyada yaşanan arz fazlalığının son OPEC toplantısıyla karara bağlanması petrolün ‘ateşini’ düşürmedi. Toplantıdan yaklaşık 12 gün sonra ham petrolün varil fiyatı 11 doların altına inerek, yüzde 40 düşüşle son 21 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Koronavirüs krizi ve Rusya ile Suudi Arabistan arasında yaşanan ‘petrol arzı’ krizi sonrası OPEC toplantısıyla petrol fiyatlarını yükseltmek için üretimlerini 10 milyon varil azaltacak bir anlaşmaya varmış ve bir süreliğine dizginlenmişti. Ancak bugün öğlen saatlerinde rüzgar tersine döndü ve petrol fiyatları son 38 yılın en düşük seviyelerine geriledi. Brent petrol fiyatları 26 dolara gerilerken NYMEX’DE ABD ham petrolün mayıs vadeli kontrat fiyatı yüzde 40, düşüşle 11 dolara geriledi.

Fiyatlarda 20. yüzyıla dönüş gerçekleşti

Petrol fiyatlarının bu keskin düşüşüyle birlikte benzinin litresi 50 kuruşun altında düştü ve sosyal medyada ‘sudan ucuz benzin’ yorumlarına yol açtı. Öte yandan Türkiye’de benzinin litre fiyatında gece yarısından geçerli olmak üzere 5 kuruş indirime gidileceği açıklandı.

Petrol piyasalarındaki bu düşüşü yorumlayan Global Enerji Derneği Başkanı Murat Dilek, “Suudi Arabistan ve Rusya’nın başı çektiği fiyat savaşları, 2020 yılı için küresel ekonominin küçülmesi öngörüleri ile birlikte, dünya genelinde görülen yeni tip koronavirüs salgınının da etkisiyle petrolde düşük talep ve arz fazlası oluştu” ifadelerini kullandı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!