Tüm dünya Mart ayından beri dünyada 50 milyonu aşkın kişinin enfekte ettiği ve 1.3 milyondan fazla kişinin de yaşamını yitirdiği koronavirüs aşısıyla ilgili olumlu haberi beklerken, Pfizer ve BioNTech firması, geniş denek grubu üzerinde yapılan deneylerde geliştirilen koronavirüs aşısının “yüzde 90 oranında başarı gösterdiğini” açıkladı. Peki piyasalar, altın ve Bitcoin bu gelişmeye nasıl tepki verdi?

Söz konusu gelişmeyi “bilim ve insanlık için büyük bir gün” sözleriyle duyuran Pfizer ile BioNTech şirketleri, söz konusu aşı adayı 6 ülkede 43 bin 500 kişi üzerinde test etti ve denemelerde ciddi bir güvenlik endişesi ortaya çıkmadı. Aşının denendiği ülkeler arasında Türkiye de var.

Aşı üreticisi şirketlerin, bu ay sonunda acil kullanım onayı için başvuruda bulunmayı planladığı bildirildi. Aşı, üç hafta arayla iki doz halinde uygulanacak. Pfizer yıl sonuna kadar 50 milyon doz, 2021 sonuna kadar ise 1,3 milyar doz aşıyı piyasaya sürebilmeyi planlıyor.

Piyasalar aşıya ne tepki verdi?

Aşının duyurulmasının ardından Pfizer hisseleri %7,1, BioNTech payları %15,2 değer kazandı. Avrupa borsaları, bu haberle birlikte yüzde 5-7’lik yükseliş sergilerken, altının onsu da 1950 dolardan 1900’e kadar geriledi. Cuma günü gram altın 534 TL’den kapanan gram altın 495 TL’ye kadar düştü.

15160 seviyesinde merhaba diyen Bitcoin ise aşı haberiyle ufak bir ivmelenme yaptı ve 15 bin 600 seviyelerine yükseldi.

Aşının açıklandığı sırada altın hareketi.
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!