Son günlerde referans kodlarıyla Twitter, Facebook gibi sosyal medya ve Whatsapp gibi mesajlaşma uygulamalarında yayılan ve adından söz ettirmeye başlayan Pi Coin, geliştiricileri tarafındanyeni bir kripto para birimi olan lanse ediliyor. Peki Pi Coin nedir, Pi Coin güvenli mi? Pi Coin borsada listelenecek mi? Telefondan Pi Coin kazanılır mı? Konu hakkındaki detayları içeriğimizde okuyabileceksiniz.

Bir sosyal ağ olma hedefindeki Pi Network ekosisteminin dijital para birimi olarak açıklanan Pi Coin için “Stanford Üniversitesi” referansı kullanılsa da, bu bilgi resmen teyit edilememiştir. CoinMarketCap adlı kripto paralara dair bütün bilgilerin listelendiği sitede Pi Coin’e dair herhangi doyurucu bilgi bulunmamakta.

Pi Network ağı içindeki üyelerin birbirleriyle alışveriş yaparken kullanmaları için geliştirilen Pi Coin, Stellar (XLM) teknolojisi altyapısını kullanmaktadır. Pi Coin madenciliği, akıllı telefonlar aracılığıyla yapılmakta, telefona indirilen bir uygulama ile internet ve güce ihtiyaç duymadan kazım yapılmaktadır. Yani uygulamayı bir kez indirip kayıt olup, kazmaya başladıktan sonra telefonunuzu kapatsanız bile kazım işlemi simüle edilmekte ve saat başı hesabınızda Pi Coin birikmekte.

Pi Coin borsada ne zaman olacak?

Pi Coin’in kripto para borsalarında listelenebilmesi için ilk önce kendi ana blok zincirine (Mainnet) geçmesi gerekiyor ve bütün sistemin tüm işleyişinin de kopya bir blok zinciri ile test edilmesi de gerekiyor. Tüm bu testlerden sonra Pi’nin hatasız ve müdahale edilemeyecek bir şekilde çalıştığı kanıtlandığı taktirde ana blok zincir olan Mainnet’e geçebiliyor ve bu onaydan sonra borsalarda listelenebiliyor.

Referans kodu ile çalışan Pi Network’te, 72 saat boyunca kazım yaparsanız, siz de başkalarını kendi referans kodunuzla ağa davet edebiliyor, sizin üzerinizden üye olan kullanıcıların kazımları üzerinden de Pi Coin kazanabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  Akıllı sözleşmeler nedir ve akıllı sözleşmeler ne işe yarar?

Kafalarda soru işareti bulunduran bilgi ise Pi Coin şu an hiçbir borsada listelenmiyor ve değeri SIFIR dolar olması. Geliştiricileri, Pi Coin’in ne zaman borsalarda listelenmeye başlayacağı konusunda bir açıklama da yapmıyor.

Ancak insanlar, ileride bir gün borsalarda listelenir ve değerlenir umuduyla Pi Coin kazmaya ve biriktirmeye başlamak isterseniz, bunun için bir engel bulunmuyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.