Ülkemizde olduğu gibi oyun konsolları dünyada da oldukça revaçta. Sony ve Microsoft, XBox Series X ile Playstation 5 modellerini tanıtmış ve geçtiğimiz yılın son aylarında satışa sunmuştu. Ekran kartı gücü açısından zengin ve güçlü olan bu konsollar ile kripto para madenciliği yapılabilir mi, Playstation 5 ile Ethereum madenciliği denediğini söyleyen bir kişi ekran görüntüsü paylaşmıştı ancak sonradan bunun gerçek olmadığı ortaya çıktı.

İnternette dolaşan viral bir ekran görüntüsü, Çin’de yaşayan bir kişinin Playstation 5 ekranında Ethereum madenciliği yaptığını gösteriyordu. Bu görüntü sosyal medyada kripto para yatırımcıları ve sevenleri tarafından çok konuşuldu. Ancak bu görüntünün gerçekliği doğrulanmadı.

Bununla birlikte, yukarıda belirtilen ekran görüntüsü, Çince’den çevrilmiş aşağıdaki metni ortaya çıkaran göze çarpmayan bir QR kodunda “Hahaha eğlence için böyle bir yazılım yok.” yazısı beliriyor.

Öte yandan Sony’nin son harikası, Playstation 5’in içerisinde 8 çekirdekli 3,5 GHZ’a kadar kapasiteye sahip AMD Ryzen işlemci bulunuyor. GPU olarak ise AMD Radeon RDNA 2 mimarisine ve 2.23 GHZ’lık kapasiteye sahip. CryptoCompare’nin verilerine göre, Ethereum hashrate oranı 98.76 MH/s. Bununla birlikte, haftada 46.59 dolar kazanılabiliyor.

Kripto madenciliği çılgınlığı devam ederse belki PS5 madencilik çiftliklerini çok da uzak olmayan bir gelecekte görebiliriz. Konsol oyuncuları şu anda PlayStation 5 stok sıkıntısından hiç memnun değil. Eğer, konsol çekici bir kripto madenciliği cihazı haline gelirse, oyuncu olmak ve bir PS5 oyun konsolu almak istemek daha da zorlaşacak…

Türkiye’de dijital edisyonu 5.999 liradan alıcı bulurken, yurt dışında 399 dolardan satışa sunulmuştu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!