Polkadot (DOT), sadece bir kripto para biriminden ibaret olmamakla birlikte, genelde Dotcoin ismiyle ve DOT kısaltmasıyla, bir elektronik para birimi (coin) olarak tanınmaktadır.

İsviçre merkezli Web3 Vakfı isimli bir vakıf tarafından geliştirilen Polkadot projesi, sadece kripto para birimlerinin değil, her türlü verinin merkeziyetsiz ve dağıtık bir ağ üzerinden aktarılacağı bir web sistemi üzerinde çalışmalar ve yatırımlar yapmaktadır. Vakfın kendi ifadesiyle “Polkadot sadece kullanıcıların kontrolünde olan merkeziyetsiz bir Web’i mümkün kılacak”tır. Polkadot teknolojisi, özel blok zincirlerden izin verilen verilerin, halka açık blok zincirde kullanılmasını sağlar. Örneğin bir okulun özel ve izin verilen akademik kayıtlarını tutan bir zincir, diploma notunun halka açık zincirde bu bilginin doğrulanması için veri gönderebilir.

Vakfa göre Dotcoin (DOT) (Polkadot Coin) dört amaca hizmet etmektedir: Ağ üzerindeki yönetimin sağlanması, operasyonlar, bağlama işlemleri ve birlikte çalışabilirlik.”

Ayrıca projenin güvenilirliği de şöyle açıklanmaktadır: “Polkadot, havuz güvenliğini sunuyor, bu sistemde farklı blokzincirler Polkadot onaylayıcıları tarafından güvenli kılınıyor. Blokzincirler Polkadot ağına bağlandıkları andan itibaren güvenlik alanına dahil oluyor, bu özellik de Polkadot ağına katılmak için güçlü bir sebep sunuyor.”

Blokzincir teknolojisine aşina olmayanlar için karmaşık ve anlaşılması güç bir proje olsa da, kısaca Polkadot projesi için “merkeziyetsiz ve kimsenin kontrolünde olmayan internet” diyebiliriz.

Polkadot güvenilir mi? DOT’a yatırım yapılır mı?

Polkadot projesinin bir anlamda para birimi de olan Dotcoin (DOT) (Polkadot Coin), birden çok blokzincir üzerinde birçok işlemi aynı anda paralel olarak gerçekleştirebilmeye imkan sağlamaktadır.

Bugün yaklaşık 30 Milyar Dolar’lık piyasa değerine sahip olan Dotcoin (DOT) (Polkadot Coin), piyasada 912 milyon adet bulunmaktadır. İlk piyasaya sürüldüğünde 10 milyon adet olan Dotcoin (DOT) miktarı, Ağustos 2020’de “redenominasyon” tabir edilen bir işlem ile yüz kat arttırıldı.

İlginizi Çekebilir:  Win coin/token yükselecek mi? Analistler WinK için neler diyor?

Özetlenecek olursa Polkadot projesi ve Dotcoin (DOT) (Polkadot Coin) için şöyle bir açıklama yapılabilir: “Bir vakıf fon toplamakta, toplanan bu fonlarla da çeşitli blockchain projelerini entegre eden, birlikte paralel çalışmalarını sağlayan bir teknoloji geliştirmektedir. Polkadot, bu üretim zincirinin adıdır.”

Dotcoin (DOT) (Polkadot Coin), genelde kripto para yatırımcıları arasında kısa süreli alım satım ya da günlük trade (günlük alım/satım) değil, uzun vadeli bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Gerçekten de Dotcoin (DOT) (Polkadot Coin)’in çıkışından bu yana izlediği fiyat grafiğine bakıldığında, dalgalanmalara ve ani fiyat düşüşlerine rağmen, uzun vadede toplamda değerini kat kat arttırdığı görülmektedir.

Polkadot (DOT) nasıl ve nereden satın alabilirim?

Uzmanlarca birok DeFi (merkeziyetsiz finans) projesinin gelecekte Ethereum ağından ziyade Polkadot ağını tercih edecekleri tahmini yapılmaktadır. Bu da Dotcoin (DOT) (Polkadot Coin)’in değerinin artması anlamına gelmektedir. Ayrıca Polkadot projesinin sahip olduğu parachain (paralel zincirler) ve crosschain (zincirler arası) özellikleri, sürekli bir likidite akışına neden olmaktadır.

Polkadot projesinin geleceğine dair bir spekülasyon da 24,5 Milyar Dolar’lık bir fonu yöneten ünlü kripto para yatırım şirketi Grayscale’in portföyüne eklenmesi hamlesidir.

Dotcoin (DOT) (Polkadot Coin), Paribu, Binance, BTCTurk, Bitpanda gibi birçok kripto para borsasından Türk Lirası ile alınabilmekte, ayrıca yine bu borsalarda satışı ve transferi (yatırma ve çekme) gerçekleştirilebilmektedir.

Polkadot’u (DOT), Dotcoin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!