Polkadot, uzun zamandır beklenen parachain lansmanının öncesinde kapsamlı bir yol haritası yayınlayarak, yaklaşan tüm parachainlerin hem Rococo gibi normal parachain test ağlarında hem de Kusama Ağı’nda test edileceğini ve optimize edileceğini açıkladı.

Ağ içindeki işlemleri paralel zincirlerle gerçekleştiren ve parachain adı verilen paralel zincir adı verilen zincirlerle ağda konsensus oluşturur. İddialı Polkadot ağının yapı taşları olan parachain’ler, çok yakın gelecekte tam olarak piyasaya çıkacak. Parachain tamamlandığında Polkadot’un ölçeklenebilir çok zincirli mimari olarak tam potansiyelini gerçekleştirmesine olanak tanıyacak.

Kusama Network’ten yararlanılacak

Polkadot ağının tamamı şu anda Rococo aşamasında. Rococo, geliştiricilerin parachain’lerini ana ağa sunmadan önce test etmelerini ve hata düzeltmelerini sağlayan bir parachain testnetidir. Şirketin yol haritasına göre, testnet parachain’lerinin sorunsuz çalıştığından ve tüm kodun tamamen denetlendiğinden ve karşılaştırıldığından emin olduktan sonra, Kusama’da parachain ve slot açık artırmalarını etkinleştirmek için bir oylama zincir içi yönetişim yoluyla sunulacak.

Polkadot işlevlerini test etmek için kullanılmasına rağmen, Kusama gerçek ekonomik teşviklere sahip canlı bir ağdır. Bu, geliştiricilerin geleneksel test ağlarında mümkün olmayan ağ efektleri gibi şeyleri gözlemlemelerine olanak tanıyarak paraşütler için ek bir kanıtlama alanı olarak hizmet etmesini sağlayacaktır.

Tüm denetimler tamamlandıktan ve paraşütler Kusama’da sorunsuz bir şekilde çalışmak için yeterince zaman harcadıktan sonra, slot müzayedelerinin başlatılması süreci başlatılacaktır. İlki kamu yararına paraşütler Polkadot topluluğu tarafından konuşlandırılacak ve DOT sahipleri parachain işlevini etkinleştirmek için oy kullanacak.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!