Son dönemde kurumsal yatırımcıları kendisine çeken Bitcoin‘de yeni gelişmeler yaşanırken altcoinlere ilgi devam ediyor. Ethereum’un başı çektiği bu ilginin yanı sıra dünyaca ünlü yatırım bankaları Goldman Sachs, JP Morgan ve UBS, Polkadot’un kripto parası DOT yatırımı yaptı.

Geleneksel finans oyuncuları, kendilerine göre yeni ancak kripto endüstrisindeki milyonlar için normal olan bu sektöre birer birer giriş yapıyor. Goldman Sachs, ICAP, JPMorgan ve UBS gibi büyük bankalar, müşterileri için Polkadot’un DOT kripto para birimine bağlı ETP’den (borsa yatırım ürünü) alım yaptı. Elde edilen verilere göre, bu banka ve aracı kurumların İsviçre merkezli 21Shares şirketinin ETP’sinden küçük miktarlarda hisse aldı.

ETP ne işe yarıyor?

Kripto paralara bağlı ETP ürünleri, kurumsal yatırımcıların kripto paraları saklama konusunda kolaylık sağlıyor ve yatırım yapmalarına olanak tanıyor.

Satın alınan ETP, İsviçre Menkul Kıymetler Borsası SIX’te 4 Şubat’ta işlem görmeye başladı ve o gün 22-23 dolar aralığında olan fiyat, bugün 30 doların üzerine çıktı. CoinGecko verilerine göre DOT’un piyasa değeri şu anda 19 milyar doların üzerinde ve onu beşinci en büyük kripto yapıyor. Ethereum’un kurucu ortağı Gavin Wood’un yarattığı bir ürün olan Polkadot, parachain adı verilen birbiriyle bağlantılı çeşitli alt zincirleri destekleyen bir blok zinciri ağı olarak göze çarpıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.