Bu haftanın başlarındaki hacker saldırısında 610 milyon dolar zarara uğrayarak kripto para camiasında yankı uyandıran kripto para plâtformu Poly Network, hackerlara 500 bin dolarlık bir ödül teklif ettiğini doğruladı. Hacker’lar 610 milyon dolarlık kripto paranın çoğunu iade ettikleri açıklandı.

Poly Network, genellikle siber güvenlik açıklarını ortaya çıkarmayı amaçlayan bilgisayar korsanı için sektör jargonu olan “Bay Beyaz Şapka” olarak adlandırdığı bilgisayar korsanına, “Poly Network’ün güvenliğini iyileştirmemize yardımcı olmak” için fonların çoğunu iade eden bilgisayar korsanına teşekkür etti.

Poly Network, “Bay Beyaz Şapka” olarak adlandırdıkları hacker’a kripto paraların iadesi konusundaki müzakerelerin bir parçası olarak teklif ettiği 500 bin dolarlık ödülü kabul ettikten sonra hacker’ın blockchain sektörünün sürekli gelişimine katkıda bulunacağını söylediğini belirtti. Açıklamada, 500 bin dolar’ın ödenip ödemediği ifade edilmezken, bilgisayar korsanının teklife yanıt verdiğini, ancak ödülün kabul edilip edilmediği de açıklanmadı.

Mesajlarda ödül teklifi yer aldı

Kripto izleme şirketi Elliptic’in kurucu ortağı Tom Robinson tarafından Twitter’da paylaşılan mesajlarda, saldırıyı gerçekleştirdiğini iddia eden bir kişinin Poly Network’ün kendisine çalınan varlıkları iade etmek için ödül teklif ettiğini söylediğini gösterdi. Poly Network, Twitter’dan yapılan açıklamada, hacker’ın elinde hala yaklaşık 33 milyon dolar değerinde kripto para bulunduğunu kaydetti. Saldırıyı “eğlence için” gerçekleştirdiklerini ve “güvenlik açığını ortaya çıkarmak” istediklerini ifade ettikleri belirtildi.

Poly Network, kullanıcıların farklı blok zincirleri arasında jetonları transfer etmesine veya takas etmesine izin vermeye odaklanarak eşler arası işlemleri kolaylaştıran merkezi olmayan bir finans (DeFi) platformu. Sektörün ünlü veri şirketi Chainalysis’e göre, henüz kimlikleri açığa çıkmayan bilgisayar korsanları, Poly Network’ün varlıkları farklı blok zincirleri arasında taşımak için kullandığı dijital sözleşmelerdeki bir güvenlik açığından yararlandığını belirtiyor.

İlginizi Çekebilir:  Hindistan hükümetinden, Bitcoin ve kripto paralar için panel hazırlığı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.