Önceki gün bugüne kadarki en büyük DeFi hackine imza atan hacker’dan yeni gelişmeler yaşanmaya başladı. Poly Network hacker’ı, çalınan 611 milyon dolar’lık kripto parayı iade etmeye başladı.

611 milyon dolarlık Poly Network soygunu gerçekleştiren saldırgan, kimlik bilgilerinin blockchain güvenlik firması Slowmist tarafından alındığının bildirilmesinden bir gün sonra çalınan kripto varlıklarını iade etmeye başladı.

Şimdiye kadar hacker, Polygon blok zincirinde 1 milyon dolarlık USDC, 2 milyon dolarlık SHIB, 1 milyon dolarlık BTCB ve 600 bin dolarlık FEI’yi geri gönderdi. Bunu kademeli olarak artan miktarlarda (10, 10.000 ve 1 milyon) üç işlemde yaptı.

“Hacker teslim olmaya hazır”

İlk işlemi göndermeden yedi dakika önce, bazı fonları iade eden hacker, “Hacker teslim olmaya hazır” adlı bir token yarattı ve bu token’ı belirlenen Polygon adresine gönderdi.

Saldırganın bu hamlesi, bugüne kadarki en büyük DeFi hack’i olan olayın üzerinden bir günden kısa bir süre sonra geldi. Çalınan varlıklar arasında 273 milyon dolarlık Ethereum Binance Smart Chain’de 253 milyon dolarlık token ve Polygon ağında 85 milyon dolarlık USDC bulunuyor.

Saldırının gerçekleşmesinden hemen sonra blok zinciri güvenlik firması Slowmist, saldırganın IP ve e-posta bilgilerini zaten takip ettiklerini iddia ederken, saldırganla ilgili diğer kimlik bilgileriyle ilgili soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Slowmist’in Salı günkü Weibo gönderisi, saldırganın saldırı için fonları bir araya getirirken az bilinen bir Çin kripto borsası Hoo’yu kullandığını ve başlangıçta dijital ayak izlerinin nasıl takip edildiğini ima ettiğini öne sürdü.

TSİ sabah 7’de ise saldırgan bir Ethereum işlemi üzerinden gönderdiği mesajla “Fonları geri göndermeye hazırım” yazdı. Bu mesajın ardından bir yeni mesaj daha yazan saldırgan “Poly’ye ulaşamadım. Güvenli ve çoklu imzalı bir cüzdana ihtiyacım var” dedi. Poly Network ekibi de, saldırganın parayı iade edebileceği üç adres belirledi. Hacker fonları bu adrese göndermeye devam ediyor.

İlginizi Çekebilir:  Regülasyon (düzenleme) nedir, kripto para borsalarına regülasyon gelmeli mi?
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.