POS, Proof of Stake anlamına gelir, Türkçesi “Hisse İspatı”dır. Sıklıkla daha küçük coin’ler tarafından kullanılan bir güvenlik algoritmasıdır. POW algoritmasının bu dezavantajlarına karşılık bir alternatif olarak ortaya konmuştur.

POS yani Proof of Stake (Hisse İspatı) teknolojisinde madenciler yerine doğrulayıcılar vardır. Bu doğrulayıcılar, söz konusu coin’den belli bir miktarda stake eden kullanıcılar arasından rastgele seçilir ve karşılığında ödül kazanır.

POW’un dezavantajları vardır, bunların başlıcası da yeni bloklar üretildikçe hash zorluk seviyesi arttığı için madencilik maliyetlerinin ve elektrik harcamasının ciddi oranda yükselmesidir. Yani yeni blok kazmak zorlaştıkça madencilerin karı azalır ve enerji tüketimi yükselir. Günümüzde enerji kaynaklarının verimli ve doğru harcanması önemli bir sorundur.

Ethereum’da yakın bir zamanda madencilik yani POW algoritmasından, POS yani Proof of Stake (Hisse İspatı) algoritmasına geçeceği bilinmektedir.

Ancak Bitcoin için en azından şimdilik böyle bir değişiklik beklenmemektedir. Aradan geçen 13 yılda Bitcoin, trilyonlarca dolarlık işlem hacmi ile POW yani Proof of Work (İş İspatı) algoritmasını başarıyla yürütmüştür.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!