POW, Proof of Work anlamına gelen İngilizce terimin kısaltmasıdır ve Türkçesi “İş İspatı”dır. Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların büyük kısmı algoritmalarında POW yani Proof of Work (İş İspatı) protokolünü kullanır. Bu sayede bir kripto paranın, transfer-harcama işlemi henüz onaylanmamışken başka bir adrese de transfer edilmesi yani double spend “çift harcama” denilen durumun önüne geçilir ve blok zincirindeki kayıt defteri güvenli bir şekilde çalışır.

Daha önce bilişim sektöründe DDoS yani zombi bilgisayarlar tarafından yapılan geniş kapsamlı ağ saldırılarının önüne geçmek için kullanılan POW algoritması, kripto para sektöründe ilk kez Bitcoin’de kullanılmıştır. Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında Bitcoin white paper’ında bahsedilen POW yani Proof of Work (İş İspatı), blok zincirini sadece kurallara uyanların, kurallara uygun biçimde güncellemesine olanak tanır.

Bilindiği gibi madencilik ile üretilen kripto paralarda, yeni bir blok üretebilmek için basit tabirle bir bulmacayı çözmek yani bir hash değerini doğru bilmek gerekir.

Peki ya hash değerini bulmak için hile yapılırsa ne olur?

Blok zincirlerinde bir işlem yarattığınızda, bu işlem sizin tarafınızdan bir nevi imzalanır. Ayrıca ağdaki herkes, bu işlemdeki imzanızla, açık anahtarınızın birbirine uyup uymadığını görebilir. Aynı zamanda cüzdanınızda, harcadığınızdan (harcama veya transfer emri verdiğinizden) daha az bakiye bulunup bulunmadığı da kontrol edilebilir. Bir geçersizlik içeren tüm işlemler ve bloklar, ağ tarafından reddedilir.

Bu durumda, hile yapmaya teşebbüs etmek bile ağda bir işlem yaptığınız için masraflı hale gelecektir.

POW yani Proof of Work (İş İspatı), hile yapmayı masraflı ve faydasız, kurallara uygun olarak çalışıp ağa katkıda bulunmayı ise madencilik getirisi kazancı sayesinde karlı hale getirir.

İlginizi Çekebilir:  Fetch.Ai (FET) coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

POW’un yukarıda saydığımız avantajlarına göre bir de dezavantajları vardır, bunların başlıcası da yeni bloklar üretildikçe hash zorluk seviyesi arttığı için madencilik maliyetlerinin ve elektrik harcamasının ciddi oranda yükselmesidir. Yani yeni blok kazmak zorlaştıkça madencilerin karı azalır ve enerji tüketimi yükselir. Günümüzde enerji kaynaklarının verimli ve doğru harcanması önemli bir sorundur.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.