Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, Facebook’un Libra projesi ve merkez bankalarının dijital paraları hakkında önemli ifadeler kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri’de Illinois eyaleti belediye başkanı Bill Foster, FED Başkanı Jerome Powell’a merkez bankası dijital para birimleri veya CBDC konusunda kaydedilen ilerlemeler hakkında sorular sordu.

Facebook gibi bir sosyal medya devinin yanı sıra birçok şirketinin de desteklediği kripto para projesi Libra’nın duyurulması ve hakkında çıkan haberlerin piyasayı hareketlendirdiğini itiraf eden Powell, Libra’yı uyandırma çağrısına benzetti. Sistematik oluşunu ve hızlılığının avantaj yarattığını söyleyen FED Başkanı, Facebook konusunda başka herhangi bir ifade kullanmadı.

FED’in dijital dolar düşüncesi

67 yaşındaki bürokrata FED’in halihazırda para birimi olarak dijital dolar çıkarıp çıkarmayacağı konusundaki sorulara da içtenlikle yanıt verdi. Powell, henüz buna karar vermediklerini söyledi ve bu konuda yanıtını bekleyen birçok soru olduğunu belirtti.

Sorular arasında siber sorunların, gizlilik sorunlarının ve birçok operasyonel belirsizliğin olduğunu söyledi. Eğer bu işi başarmak için tam ve sorumlu şekilde yapmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Mertcan Turaman

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. 2 yıldır kripto parayla ilgili içerikler oluşturuyor ve sektörü yakından takip ediyorum. Habercilik alanında kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum.