Bitcoin özellikle 2017 yılında yaşadığı fiyat sıçramasının ardından büyük bir ses getirmişti. Bitcoin’in değerinin artmasıyla birlikte kripto para borsalarına olan ilgi de artmaya başladı. Bitcoin yatırımcısı olmak isteyenlerin bilmesi gereken terimlerden biri de Proof of Work’tür. Bu içeriğimizde Proof of Work nedir, nasıl çalışır gibi sorularınıza detaylı cevap arayacağız. 

Proof of Work Nedir?

Proof of Work, Türkçeye “iş kanıtı” olarak çevrilmiştir. Blockchain teknolojisinin güvenilir olmasını sağlayan yapı taşlarından biri olan Proof of Work, Hashcash temelli çalışmaktadır. Kripto paralardan da eski olan Proof of Work tanımı ilk olarak 1999 yılında Ari Juels ve Markus Jakobsson tarafından oluşturulmuştur. PoW algoritmasının temel amacı, blok gönderimi öncesi yapılan çalışmalara yönelik DDOS saldırılarını engellemektir. 

POW Nasıl Çalışır?

Proof of Work algoritması, özel bir yapıya sahip olmasının yanı sıra tekrarlanma ihtiyacı duyulması durumundan dolayı yüksek elektrik tüketimine neden olmaktadır. Yüksek elektrikten oluşan maliyetlerin önlenmesi için daha ucuz elektrik ya da düşük maliyetli donanım tercih edilse de bu yöntemler olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. POW algoritmasının çalışma şekli ise şu şekilde sıralanabilir:

Yeni blok içinde olması gereken veriler seçilir. Seçilen verilerle Merkle ağacı yapısı ve Merkle kök değeri meydana getirilir.

Merkle kök değeri, önceki bloktaki özetleme değeri, zaman verisi ve nonce değeri kullanıldıktan sonra blok başlığı oluşturulur. Blok başlığının hashing’e uygun değer oluşturup oluşturmadığı kontrol edilir.

Blokta uygun bir hashing değerinin oluşması, yeni bloğun sorunsuz oluşturulması anlamına gelir. Sorunsuz oluşan yeni blok bilgisi ağda yer alan tüm makinelerle paylaşılır.

Hashing değerinin uyumsuz olduğu durumlarda nonce değeri arttırılarak uygun bir değer meydana getirilmeye çalışılır. Nonce değerinin belirli bir limiti vardır. Nonce değer limitine ulaştığı zaman geçerli blok oluşturulmamış olursa blok başlığındaki değerler güncellenir ve akış yeniden başlatılır.

İlginizi Çekebilir:  Kore Pop Fan'larının tokeni: KPop Token

Proof of Work Neden Önemli?

POW algoritmasının amaçlarından biri, çift harcamalara yönelik korumadır. Bitcoin yatırımcıları arasında yapılan transferleri korumak ve DDOS saldırılarını önlemek için Proof of Work algoritması oldukça önemlidir. POW sistemiyle Blockchain ağı koruma altına alınmış olur. 

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Birkaç yıldır dijital içerik editörlüğü yapıyorum. Web siteler için dijital pazarlama ve SEO gibi hizmetler verebilmek adına kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara olan ilgimden dolayı son dönemde bu sektöre yönelik içerikler üretmeye başladım.