PTT, bugün itibariyle internet üzerinde yapılacak başvuru ile koronavirüsle mücadelede vatandaşlara ücretsiz maske dağıtacağını açıkladı. EPTTAVM adlı sistemden yapılan başvurularla ücretsiz maskeler vatandaşların evine gelecek.

Koronavirüs belası her geçen gün dünyada etkisini artırırken toplu taşımada ve halka açık pazarlar veya marketlerde maske kullanmak zorunlu hale geldi. Normalde eczanelerden temin edilmesine rağmen fiyat pahalılığı ve istenilen zamanda temin edilememesi gerekçesiyle PTT Genel Müdürlüğü, bu soruna çözüm getirmeye karar verdi.

Ankara’da maskelerle sokakta yürüyen vatandaşlar.

Piyasada cerrahi maskenin bulunmasının hatta hatta normal maskenin bile karaborsa fiyatına satılması ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu konuda gerekli yaptırımları yapacaklarını söylemişti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından paylaştığı tweette ile online başvuru yaparak PTT üzerinden ücretsiz maske dağıtımına başlayacağını duyurdu.

Bu uygulama ile vatandaşlar temini zorlaşan maskelere ücretsiz bir şekilde ePTTAVM üzerinden başvurarak edinebiliyordu ancak ancak yoğun ilgi nedeniyle maske dağıtımında başvuruların, e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleşmesine karar verildi. Ücretsiz maske siparişini kişisel e-devlet hesabından gerçekleştirilebilecek işlemle oluşturabilirsiniz.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun paylaştığı tweet.

Başvuran vatandaş ikamet ettiği adresteki her aile bireyi ya da vatandaş için her hafta 1 paket (5 adet maske) sipariş verebiliyor ve maskeler PTT tarafından ücretsiz bir şekilde açık adersinize geliyor.

E-devletten maske siparişi nasıl verilir?

T.C. kimlik numaranız ile E-devlete giriş yaparak arama bölümüne maske yazmanız ile karşınıza gelen bölümde başvuruda bulunabilirsiniz. PTT kargo tarafından ücretsiz olarak getirilecektir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!