Dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates’in kurucusu olan milyarder yatırımcı Ray Dalio, Bitcoin için ABD’de 1933 yılındaki kişisel altın tutmanın yasaklandığı kanunun benzerinin uygulanabileceğini söyledi.

Bitcoin için olumlu yorumlarıyla tanınan dünyanın en zengin yatırımcılarından olan Ray Dalio, Bitcoin bu yükselişinin devletlerin dikkatini çektiğini ve hükümetler tarafından yasa dışı ilân edilme ihtimali olduğunu söyledi.

“Bitcoin’i yasaklamak iyi bir olasılık”

Dalio, “1930’lu yıllarda ve savaş yıllarında nakit ve bono dışındaki yatırımlar kötü olarak tanımlanırdı. Altın gibi diğer yatırım araçlarına olan kayma sonrası devlet bunu yasa dışı ilân etti. Şimdi aynısı Bitcoin için de yaşanabilir. Bütün ülkeler arz ve talebi kontrol etmek ve kendi tekeline almak ister. Diğer alternatif paraların piyasada olmasını istemezler. Çünkü o zaman, işler kendi kontrollerinden çıkabilir. Dolayısıyla, belirli koşullar altında altının yasaklandığı gibi illegal kabul edilme durumu olabilir. Bu yüzden Bitcoin’i yasaklamak iyi bir olasılık.” dedi.

Serbest fon yöneticisi, sözlerine şu şekilde devam etti, “Bitcoin 10 yılda kendisini kanıtladı. Blok zinciri saldırıya uğramadı, hack’lenmedi ve bununla birlikte işlevsel bir şekilde çalışmaya devam etti. Kendisine önemli bir takipçi kitlesi yarattı. Varlık korma aracı haline geldi ve dijital bir para oldu. Bunlar çok önemli artılar”

Altın yasağı kanunu ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt tarafından 5 Nisan 1933’de çıkartılmıştı. Buna göre Amerikan vatandaşlarının altın para, külçe ve sertifika bulundurmasını, saklamasını tamamen yasaklanmıştı ve 1975 yılına kadar ABD vatandaşları altın yatırımından mahrum kalmışlardı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!