Ünlü sosyal medya platformu Reddit’in kurucu ortağı Alexis Ohanian, Portekiz’in Lizbon şehrinde düzenlenen Solana odaklı konferans Breakpoint’te Solana Ventures ile birlikte Solana ağında Web 3.0 kaynaklı merkeziyetsiz bir sosyal medya plâtformu yaratmak için 100 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını açıkladı.

Ohanian, Seven Seven Six adlı girişim sermayesi şirketi ve Solana Ventures’ın, Solana ağı üzerindeki Web3 ile merkeziyetsiz sosyal projelere destek olmak amacıyla 100 milyon dolarlık ortak bir fon oluşturduğunu duyurdu.

Reddit’in kurucu ortağı, açıklamasında Solana blok zincirini kullanarak bir tür merkezi olmayan sosyal medya oluşturmaya yatırım yapacak. Solana’nın kurucu ortağı Raj Gokal ile bulunduğu sohbette, “Bunu açıklamamın sebebi şu, bir girişim sermayesi fonum var 776 adını verdiğim. Sosyal medyanın yeni dalgasını Solana blok zincirinde inşa etmek için 50 milyon dolar koyacağım. Solana gibi yüksek performanslı bir blok zincirinde, sosyal hayatı ve kripto para evrenini geliştirmek için daha önce hiç görülmemiş bir fırsat var. Web 3.0’ın bu ilk günlerinde çok önemli bir dönüm noktasındayız” dedi.

Bu açıklama FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in blok zincir üzerinde yeni bir sosyal medya oluşturmanın çok büyük bir şey olabileceğini söylemesinden bir gün sonra geldi.

Solana Labs’in kurucu ortağı Raj Gokal da, Ohanian’ın sözlerine katıldığını söyleyerek Web 3.0 ile ilgili, “Web3, kullanıcıları ve yaratıcıları sahiplere ve paydaşlara dönüştüren bir sistem. Bu değişim bir süre daha sosyal medyaya gelmeyecek. Bence Metaverse’deki sosyal medya, birbirine yetebilen milyonlarca topluluğun birleşiminden oluşacak.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!