Son dönemde kripto paraların popülerliğinin çığ gibi büyümesiyle birlikte en çok duyduğumuz sözcüklerden biri de “regülasyon” olmaya başladı. Özellikle Thodex olayı ve Resmi Gazete’de yayımlanan kripto varlıklar kararının ardından “regülasyon” sözcüğünü daha çok duymaya başladık. Peki regülasyon ne demek, kripto paralarda regülasyon nedir, Bitcoin’de regülasyon ne getirir, ne götürür?

Regülasyon, bir sektörün işleyişinin düzenlenmesi ve denetlenmesi anlamına gelir. Regülasyon kavramı devlet kavramı kadar eskidir, çünkü regülasyon gücünü devletten alır.

Özel sektör ve kamu teşebbüslerinin faaliyetlerinin bağımsız denetleme kuruluşlarınca kontrol altına alınmasına, düzenlenmesine ve takip edilerek denetlenmesine regülasyon denir.

Özellikle belli tekellerin / kartellerin oluştuğu ya da gerekli yasal düzenlemeler o zamana kadar yapılmadığı için başıboş biçimde piyasanın kendi kurallarını koyduğu sektörlerde regülasyon tüketicinin haklarını korumak ve büyük sermaye sahiplerinin kendilerinden daha küçükleri ezmelerini önlemek için şarttır.

Kripto para piysalarında regülasyon ne anlama gelir?

Hem dünyada, hem de ülkemizde kripto para piyasalarında bir regülasyon yani düzenleme artık şart olmuştur.

Devletlerin yapacakları regülasyonlar sayesinde:

  • Borsa açmak, işletmek belli kurallara bağlanabilir. Örneğin yatırılan paranın belli bir yüzdesi kadar sermayeyi güvence göstermek, borsanın işlem hacminin belli bir yüzdesi kadar nakit likidite bulundurma şartı, para yatıranların ana paralarını sigortalama, borsa açarken kullanılan yazılım ve donanımların, internet sitesi ve mobil uygulamaların güvenlik açısından denetlenmesi gibi kurallar getirilebilir. Bunlar yatırımcıları koruyan düzenlemelerdir. Ayrıca gerçekten büyük yatırımlar yapan ciddi borsalar ile, kötü niyetli ya da yetersiz girişimlerin ayrılması sağlanır.
  • Aynı şekilde yatırımcılar güvence altına alındığı gibi, kazançlarına vergi düzenlemesi de getirilebilir.
  • Kripto varlıklardan elde edilen nakit kazançlar kayıt altına alınabilir. Böylece bunların suç gelirlerini aklamada kullanılması zorlaştırılır.
  • Spekülasyon ve yönlendirmeler yasaklanabilir ya da kurallara bağlanabilir. Örneğin sosyal medyada bir kripto para biriminin fiyatını yükseltmek ya da düşürmek amaçlı yapılan sözde analizler, kazanç elde etmek için yapılan sözde tavsiyeler denetim altına alınabilir.
  • Manüplasyon yapılarak bir kripto varlığın değerinin bir gün içinde yarı yarıya yükseltip, yarı yarıya düşürmek gibi davranışların önüne geçilebilir.
  • Unutmamalılıdır ki, yasaklamak ile düzenlemek ayrı şeylerdir. Kripto finansın hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu günümüzde, tüm devletler gerekli araştırmaları yapıp, sektördeki tüm tarafların fikirlerini alıp, hem yatırımcıyı, hem girişimciyi koruyacak önlemler ve tedbirler almalıdır. Regülasyon yapmak, kripto paraları yasaklamak demek değildir.
İlginizi Çekebilir:  Çin'de 3 binden fazla dijital yuan ATM'si kuruldu
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.