Ren ağı, Ethereum ağı üzerinde inşa edilmiş, farklı dijital varlıkların farklı blok zincirleri arasındaki transferlerine izin vermek, yani örneğin Bitcoin, Bitcoin Cash (BCH), ZCash (ZEC) gibi bir çok kripto para biriminin Ethereum ile birlikte kullanılabilmesine olanak sağlayan açık kaynak kodlu bir protokoldür. Önceki ismi Republic Protocol olan REN, 2017 yılında piyasaya sürülmüş ve 2018 yılındaki ICO’su (ilk coin arzı) ile 34 milyon Dolar yatırım toplamıştır.

Ren projesi ne işe yarar?

REN Coin (REN), bu ağın temeli olan REN protokolünün ve REN ekosisteminin Resmi dijital para birimidir. REN ağındaki kullanıcılar Darknode ismi verilen düğümleri işlemeleri karşılığında REN Coin kazanırlar. İzinsiz olan yani dileyen herkesin katılabildiği REN Darknode ağında kimlik taklidini önlemek için bir Darknode’u kaydetmek ve çalıştırmak üzere 100 bin REN coin sahibi olmak gerekir. Bu sayede kötü niyetli kişilerin sınırsız sayıda Darknode çalıştırmasını ve ağı kilitlemesini önleyen bir tedbirdir. Elde bulundurulan ve Darknode çalıştırmak için stake edilen 100 bin REN coin, Darknode çalıştırma işlemi bittikten sonra iade edilir. Ayrıca Darknode yöneticileri ağa katkıda bulundukları ve stake ettikleri için BTC, ETH, ZEC, DAI ve diğer ERC-20 token’leri karşılığında ödül kazanmaktadır.

RenVM, yani Ren Virtual Machine (Ren Sanal Makinesi) aynı zamanda zincirler arası kredi verme, takas, teminatlandırma gibi finansal işlemler için de kullanılmaktadır. Aslında RenVM, bir sanal ağdır ve çapraz zincir işlevselliği sunar. RenVM’nin işlem gücünü ve depolama ağını Darknode’lar ismi verilen bir makine ağı sağlar. Yani RenVM, merkezi olmayan binlerce bilgisayar tarafından oluşturulan bir sanal makinedir.

Sahip olduğu üst düzey teknoloji altyapısı ve vizyonerlik nedeniyle birçok yatırımcı REN Coin’in geleceğinin parlak olduğuna inanmaktadır. Örneğin Coin Bureau, REN  projesini “De-Fi ekosistemindeki en güçlü temellerden birine sahip” olarak nitelendirmektedir. Polkadot’ta BTC üretmek için Acala Network ile işbirliği yapan, Binance Smart Chain, Filecoin (FIL), Dogecoin (DOGE), Digibyte (DIGI), Avalanche (AVAX) gibi birçok coin için çok zincirli destek sunan REN Coin, Coinbase ve Binance gibi birçok borsada da listelenmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Deutsche Telekom, blockchain ödeme platformu Celo'ya yatırım yaptığını açıkladı

Ren Coin hangi borsadan alınır?

Yazı yayına hazırlandığı sırada 1 REN, 1.04 Dolar fiyatındaydı ve toplam market değer ise 1 milyar Dolar’ı aşmıştı. 1 milyarlık piyasa arzının tamamı dolaşımda olan REN coin, 2021 Şubat’ında 1.83 Dolar fiyatlandırma ile tüm zamanların en yüksek değerine erişirken, 2018 sonbaharında ise 0.015 Dolar ile dip fiyattaydı.

REN Coin Binance başta olmak üzere bir çok borsadan alınıp satılabilmekte ve transfer edilebilmektedir.

Ren Coin (REN)’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.