Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Çin’de yapılan madenciliğin fazlasıyla agresif olduğunu ve bunun sonlandırılmasının gerektiğini söyledi.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, CNN’de Julia Chatterley ile yaptığı son röportajda Çin Halk Cumhuriyeti’nde yapılan madencilik faaliyetlerinin yoğunluğunun hem Bitcoin hem de Ethereum için bir başarısızlık noktası olduğunu açıkladı. Bitcoin savunucuları ise Garlinghouse’un bu eleştirisinin bir karşılığının olmadığını belirttiler.

Ülkedeki Bitcoin madencilerinin fazla olmasının kripto ekosistemine zarar verdiğini söyleyen Ripple CEO’su, bu alanda merkezileşmenin her açıdan olumsuz etkiler getireceğini ifade etti.

Bitcoin ağı Çin’in elinde

Ünlü kripto para iş insanının, bir diğer iddiası ise Bitcoin’in blockchain’inin fazlasıyla meşgul edildiği yönünde. Garlinghouse, Bitmain, Canaan, Bitfury ve Hut8 gibi büyük Çinli şirketlerin BTC blockchain’in hashrate’inde yoğun işlemler gerçekleştirdiğini söylemeyi de ihmal etmedi.

Ripple patronu, bunun değişmesini istiyor çünkü madencilerin coğrafi olarak dağıtılmış bir kazma işlemi yapmasının, bir blok zincirine daha fazla fayda sağlayacağını ve herhangi bir hükümet çöküşünde kripto para biriminin hassasiyetinin azalmasına ayrıca da üzerinde ciddi etkilere sahip olma olasılığını ortadan kaldıracağına inanıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Mertcan Turaman

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. 2 yıldır kripto parayla ilgili içerikler oluşturuyor ve sektörü yakından takip ediyorum. Habercilik alanında kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum.