Kripto para piyasasının en yüksek hacimli ve en fazla yatırımcıyı çektiği dönemde Ripple, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile davası kripto para sektörünün en merak ettiği konulardan biri. SEC/Ripple davası kripto paralar açısından emsal niteliği taşıyabilir. Çıkacak herhangi bir sonuç piyasaya direkt etki edeceğinden davanın önemi oldukça büyük. Peki Ripple davası nedir? SEC/Ripple davası ne zaman? En iyi ve en kötü senaryoda neler olabilir? Sorularınızın cevabını bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Ripple davasının ana hatları neler?

SEC’in Ripple’a açtığı dava ana hatlarıyla XRP’nin bir para birimi olmadığı ve Ripple yöneticilerinin yaklaşık 1.38 milyar dolarlık token satışının yasal olmayan yollarla yapıldığı iddiası. SEC, Ripple eski CEO’su Chris Larsen ile şimdiki CEO’su Brad Garlinghouse‘un Ripple Labs aracılığıyla servet elde etmek için XRP fiyatını kontrol edebilmek için çeşitli manipülasyonlar yaptığını ifade ediyor.

SEC’in davalı Ripple ile ilgili talepleri ise şunlar…

  • Ripple’ın bu süre boyunca elde ettiği bütün kazançları aynen iade etmesi,
  • XRP’nin borsalardaki satışından ve kayıtsız olan arzdan mahrum bırakılması,
  • Herhangi bir dijital varlık arzına katılamaması,
  • Para cezası kararı,
  • Mahkemenin yatırımcıların mağdur edildiğini ve yararına olduğunu düşündüğü herhangi bir telafi uygulamasına maruz bırakılması.

Dava sonrası neler yaşanabilir?

SEC ile Ripple arasındaki dava fiyata direkt etmesi çok muhtemel. Olumlu veya olumsuz durumda da fiyattan yatırımcılar etkilenecek. Dava sonrası neler yaşanabileceğine dair detayları belirtmek gerekirse:

En iyi senaryoda verilecek kararda yatırımcıları nispeten yatırımcıları koruyacak şekilde davalılara verilecek kısıtlamalar ve cezalar ile sınırlı kalabilir. Ripple Labs’in tuttuğu bütün XRP stoğunun bloke edilmesi ve davalıların para cezalarına çarptırılmasına karar verilebilir. XRP piyasaları kapatılmaz ve kaldığı yerden devam ederek davalıların yaptığı rutin satışlar ve manipülasyonlar son bulur.

İlginizi Çekebilir:  Ripple, SEC'in açtığı davadan etkilenmedi: Asya operasyonları tüm hızıyla sürüyor

En kötü senaryoda ise mahkemenin SEC’i haklı bulup, XRP’nin menkul kıymet olduğu sonucuna varması durumunda bütün kripto para piyasalarının işleme kapatılması ile sonuçlanır. Bu durum XRP fiyatının 0 civarına inmesiyle ya da piyasasının tamamen yok olmasıyla sonuçlanabilir.

Mahkemenin davada SEC’i haksız bulması XRP’nin bir para birimi (currency) olduğuna hükmetmesi ise bir diğer sonuçtur. Böyle bir senaryoda da XRP fiyatına geri döner ve boğa sezonunda trendde kendine yer bulur.

Ripple davası ne zaman?

New York Güney Bölge Mahkemesi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun XRP (Ripple) aleyhindeki davasının ilk celsesi 22 Şubat 2021 tarihinde yani bu akşam TSİ 22:00 sularında görülecek. Buna göre davanın tarafları hakim karşısına çıkacak. Yargıç Analisa Torres ile ilk duruşma öncesi konferansa katılacak.

Öte yandan SEC eski Başkanı Mary Jo White, SEC/Ripple davasını SEC açısından değerlendirmiş ve bunun ‘ölümcül bir hata’ olduğunu söylemişti.

Dava dosyasına buradaki linkten ulaşabilirsiniz…

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.