Kripto para dünyasının merakla, yatırımcılarının da nefesini tutarak izlediği SEC ile Ripple davasındaki ilk duruşma gerçekleştirildi. Ripple şirketi, mahkemeden davanın düşmesi gerektiğini talep ederken ayrıyetten SEC’in menkul kıymet konusunda herhangi bir uyarı veya bilgilendirme yapmadığını savundu.

Aralık 2020’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’in, piyasa değeri olarak en değerli kripto para olan XRP’nin şirketi Ripple yöneticilerinin yaklaşık 1.38 milyar dolarlık token satışının yasal olmayan yollarla yapmakla ve eski CEO’su Chris Larsen ile şu anki CEO’su Brad Garlinghouse‘un şirket üzerinden haksız kazanç sağlamakla suçladığı davada ilk duruşma yapıldı.

Ripple davasında ne oldu? Karar çıktı mı?

Henüz tam net detaylarının ortaya çıkmadığı davada Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’u savunan avukat Matthew Solomon’un Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), 2019 ve öncesinde gerçekleşen çok sayıda görüşmede XRP’nin menkul kıymet olduğu konusunda borsalar dahil, piyasa insanlarını uyarmadığını ifade etti.

SEC’nin avukatları XRP’nin şirket tarafından bir yatırım sözleşmesi olarak sunulduğunu ve satıldığını iddia ederken, Ripple CEO’sunun avukatı Solomon ise davanın haksız hususlar içerdiğini söyleyerek SEC tarafından açılan davanın reddedilmesi talebinde bulunduklarını söyledi.

Bundan sonra ne olacak? Dava sonuçlandı mı?

Ripple şirketi avukatları hazırlayacakları belgelerle mahkemeden davanın reddini isteyecek ve duruma öre bu ret talebi incelenip bir sonraki duruşmada talebin reddi veya kabulü açıklanacak.

Yatırımcılarının fiyatını merakla beklediği Ripple (XRP), bu haberin yazıldığı saatte yüzde 9’luk bir yükselişle 0,6005 seviyelerinden alıcı buluyor.

Ripple davası detayları neler? Bilinmesi gerekenler…

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!