Ripple şirketi ile olan davasının ilk duruşması görülen Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dava ile ilgili bütün belgeleri Ripple ile paylaşmak zorunda kalabilir. Hakim Sarah Netburn’ün verdiği karara göre, duruşma6 Nisan 2021 günü yapılacak.

Gazeteci Leonidas Hadjiloizou’nun paylaştığı tweet’e göre, Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dava ile ilgili bütün belgeleri Ripple ile paylaşmak zorunda kalabilir. SEC, ayrıca neden Bitcoin ve Ethereum’a ayrı, XRP’ye ayrı davrandığıyla ilgili de açıklama yapacak.

XRP’ye yatırım yapan insanlar, Twitter’da #RelistXRP hashtag’ini dünya gündemine sokmuştu. Yatırımcılar, Ripple’ın suçsuz olduğunu ve XRP’nin borsaların listelerine tekrar girmesi gerektiğini savunmuştu.

Ripple ile SEC davasında neler olmuştu?

Ripple şirketinin avukatlarına göre, SEC, Ripple’ın XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını kripto borsalarına söylediğini kanıtlayacak kanıtları kamuoyundan gizli tutuyor. SEC’nin dosya taleplerine ise Ripple bir kez daha ‘kişisel ve özel mülkiyet hakları’ gerekçesiyle gizlilik isteğinde bulunmuştu. Şirket avukatları, SEC’nin bu belgeleri saklamasının borsalarda karışıklığa ve manipülasyona yol açtığını dile getiriyor.

SEC; XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu ve firmanın manipülatif XRP satışı sonucu elde edilen paranın Ripple şirketi CEO’su Brad Garlinghouse ve ortağı Chris Larsen’in zimmetine geçridiğini iddia ederek dava açmıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!