San Francisco merkezli kripto para şirketi olan Ripple, bu sene Latin Amerika’daki ödeme ağını büyütmeyi hedeflediğini açıkladı.

Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse, şirketin bir ürünü olan On-Demand Liquidity (ODL, talep odaklı likidite) Arjantin ve Brazilya’da kripto tabanlı havale ağını test ediyor. Ripple’ın Arjantin’de Bitso isimli firmadan destek alacak.

Bitso, en büyük Meksika merkezli kripto para borsası olarak biliniyor. Şirket yaptığı açıklamada Arjantin’de faaliyetlere başlayacağını duyurdu.

Şirket, köprüler kurmayı seviyoruz, bugün Meksika ve Arjantin arasında dijital bir köprü oluşturmak istiyoruz. Meksika’daki kullanıcılarımız gibi Arjantin’deki kullanıcılarımızın da; basit, global ve şeffaf finansal servislerden faydalanması gerektiğini düşünüyoruz dedi. 

Ocak 2019’da, Ripple Bitso ile bir yatırım turuna başladığını açıklamıştı. Ripple’ın Latin Amerika’daki ODL ağı büyüdükçe Bitso ile olan ortaklığı da artacaktır. 

Bitso, ABD ve Meksika arasında havalelerde XRP kullanmaya çoktan başladı. Geçtiğimiz günlerde borsada, XRP ve Meksika pezosu, Bitcoin’i geride bıraktı. 

Bütün bunlara rağmen, Ripple’ın Arjantin’e girebilmesi için birkaç düzenleyici engeli aşması gerekiyor. 

Arjantin’de enflasyon hala devam ediyor, devalüasyonun önüne geçmek için devlet Arjantin pezosunun kullanımını arttırmaya çalışıyor. Bu çaba doğrultusunda, Arjantin Merkez Bankası kredi kartıyla kripto para almayı yasakladı. Ek olarak, hükümet dolarla yapılan işlemlere %30 oranında vergi getirdi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!