Kripto para dünyasında son 3 aydır Ripple davası ile oldukça meşgul olmuştu. Ripple ile ilgili olumlu bir haber Çin’den geldi. Şirketin desteklediği ödeme sistemi şirketi Moneytap uygulamasına sahip olan Softbank, Çin merkezli kripto para borsası ZT Global’a yatırım yaptı.

Çinli gazeteci Coin Wu’nun haberine göre, geçen yıl polisin de karıştığı yatırımcı anlaşmazlıkları nedeniyle gündeme gelen ZT Global, kripto para dünyasının en fazla yatırımcı çeken XRP’nin şirketi Ripple ile dolaylı yoldan ortak olmuş oldu. Gazeteci Wu’ya göre bu yatırım Çinli vatandaşlarda şaşkınlık yarattı. Bu denli ‘şaibe’ye sahip bir borsaya yatırım yapılmasına anlam veremeyen Wu, haberi Twitter hesabından duyurdu.

Softbank neden ZT Global’ı seçti?

Softbank’ın birkaç milyon dolarlık yatırım yaptığı tahmin edilen borsa ZT’nin arkasındaki yatırımcı, erken bir Çinli bitcoin yatırımcısı olan Chen Jiu’nun olduğu biliniyor. 2020’de ZT Borsası, polisin de yer aldığı yatırımcılarla yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle medyada geniş yer bulmuştu.

Dikkat çeken maddelerden biri de bu yatırım detayı sadece SB Yatırım Danışmanlarının Çin’daki internet sitesindeki haberde yer alıyor. Softbank’ın resmi sitesinde ise bu anlaşmaya dair herhangi bir detay bulunmuyor.

Singapur’da faaliyet gösteren başka bir küçük Çin borsası olan BGX’e yatırım yapan SoftBank ayrıca ZT’nin yatırım yaptığı kripto para ve blokzinciri projelerine yatırım yapmayı planlıyor. Bu iki şirket birlikte, dijital para birimleri ve varlıkları hakkında küresel farkındalık oluşturmayı ve “birlikte yeni bir dijital ekonomi çağı yaratmayı” planlıyor. Gazeteci Wu, Softbank’ın bu yatırımına çok bel bağlamamak ve ‘büyük finansal bir girişim’ olarak algılanmaması gerektiğini belirtiyor.

Ripple davasında sonuç ne oldu?

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!