Ripple (XRP) Coin, merkeziyetli bir yapıya sahip bir dijital para birimidir. Aslında Ripple, XRP isimli coin’i geliştiren ve piyasaya süren finans şirketinin ismidir. Yani coin’in ismi XRP’dir, ancak bilinen ismi Ripple’dır. Biz de yazımızda Ripple (XRP) Coin, olarak iki ismi birlikte kullanacağız.

2012 yılında Ripple isimli şirket tarafından, hem RippleNet isimli bir blockchain (blok zincir) tabanlı elektronik ödeme ağı, hem de XRP (Ripple Coin ya da Ripple XRP) isimli bir dijital para birimi olarak hayata geçen proje, tamamen kâr amaçlı yani ticaridir. Bu durum, aynı zamanda onun Bitcoin benzeri spekülatif değil, stable coin’ler benzeri olarak fiziki bir karşılığının olmasını sağlamaktadır.

Ripple (XRP) Coin’in madenciliği yapılmaz, yani kullanıcılar tarafından üretilmez. Bunun yerine Ripple şirketi tarafından üretilerek piyasaya arz edilir. Ledger adı verilen Ripple (XRP) Coin blok zincirleri, sahibi olan şirket tarafından yönetildiği için bu elektronik ödeme ağı ve dijital para birimi, bankalar ve büyük ticari şirketler tarafından ilk çıktığında benimsenmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Örneğin Türkiye’de Akbank, yurtdışı para transferlerinin (swift) Ripple ağı üzerinden ve Ripple tabanlı olarak yapılacağını duyurmuş, bu durum Ripple (XRP) Coin’in Türkiyeli yatırımcılar arasında popüler olmasına neden olmuştur.

Ripple’ın özellikleri nelerdir?

Ripple (XRP) Coin aslında geleneksel (fiziki) para birimleri ile dijital para birimleri arasında bir köprü vazifesi görmek amacıyla geliştirilmiştir. Ripple (XRP) Coin, elektronik ödeme ağı RippleNet’e bağlı olmak zorunda değildir, bu yüzden finans kurumları ve bankalar Euro, Dolar ve Bitcoin transferi yaparken XRP alım satımına ihtiyaç duymamaktadır.

Piyasaya toplamda 100 milyar adet Ripple (XRP) Coin sürülmesi planlanmaktadır. Şu an bunların %45 kadarı yani yaklaşık 45 milyar adedi arz edilmiştir. Yazının yayımlandığı tarih itibariyle 22 Milyar Dolar’lık bir piyasa değerine sahip olan ve kripto para piyasasında 7. sırada olan Ripple (XRP) Coin’lerin tamamı piyasaya sürüldüğünde 49,3 Milyar Dolar piyasa değerine sahip olacağı öngörülmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Ripple davası nedir? Ripple davası ne zaman? XRP fiyatı ne olur? Bilinmesi gerekenler...

2018 yazında 3,84 Amerikan Doları ile tüm zamanların en yüksek değerini yakalayan Ripple (XRP) Coin, uzun bir zamandan bu yana ise 1 Dolar’ın altında seyrediyor. Yazının yayımlandığı tarihte 1 Ripple (XRP) Coin, yaklaşık 0,5 Amerikan Doları değerindeydi.

Ripple, aynı zamanda SEC ile karşı karşıya kaldığı dava nedeniyle de kamuoyunun gündeminde oldukça yer etmiş, dava sonunda tamamen yasaklanması ihtimalinin bulunması nedeniyle, ilk dönemlerde elde ettiği hızlı fiyat yükselişi son zamanlarda durağanlaşmıştır. Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava edilen Ripple şirketinin geleceği, davadan çıkacak karara bağlıdır. Bu nedenle Coinbase gibi bazı büyük borsalar, dava sonuçlanana kadar Ripple (XRP) Coin işlemlerini askıya aldıklarını duyurmuşlardır.

Amerikan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), söz konusu davada Ripple (XRP) Coin’in bir ticari meta olduğunu ve Ripple şirketinin bugüne kadar 1,3 Milyar Dolar değerinde kayıt dışı satış yaptığını iddia etmektedir. Bu durumun mahkeme kararıyla tescillenmesi durumunda Ripple şirketine kesilecek olan ceza ve geriye dönük ödemesi gerekeceği faizler, şirketin iflasına ve Ripple’ın değerinin sıfırlanmasına neden olabilir. Şu anda bu davanın ilk duruşması gerçekleşmiştir.

Ripple hangi borsadan nasıl satın alınır?

Öte yandan tüm bu dava süreçleri devam ederken, Ripple şirketi 2020 yılının son çeyreğinde işlem hacimlerinin dört kat büyüyerek 37 Milyar Dolar’dan 148 Milyar Dolar’a çıktığını, dava açıldıktan sonra ise günlük işlem hacimlerinin 200 Milyon Dolar azaldığını ve bunun da toplam Ripple (XRP) Coin hacminin %12’sine denk geldiğini açıkladı.

Ripple (XRP) Coin, Binance, Paribu, BTCTurk, Bitpanda gibi borsalardan Türk Lirası ile alınabilmekte, alım satım ve transfer (yatırıp çekme) işlemleri yapılabilmektedir. Bu borsaların Ripple davası nedeniyle herhangi bir askıya alma kararı henüz bildirilmemiştir.

İlginizi Çekebilir:  Stop loss nedir, Stop loss nasıl yapılır, stop loss ne demek?

Ripple (XRP) coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!