Ripple, kripto para piyasasında yerini sağlamlaştırmış sayılı kripto paralar arasındadır. Market hacmi olarak 3. sıraya oturmuş olan Ripple’ın nasıl ortaya çıktığını ve nasıl alınacağını bu yazımızda inceleyeceğiz.

Ripple, Bitcoin’in aksine bir merkeze bağlı kripto paradır. 2012 yılında piyasaya sürülen Ripple (XRP), aynı zamanda bir ödeme sistemidir. Temel amacı, uluslararası transferlerde işlem hızını düşürmek ve düşük komisyonlu işlemler yapmaktır. Madenciliği yapılamaz ve Ledger adı verilen blok zinciri sitemini kullanmaktadır. Ripple, bir şirkete ait olduğu için bir kesim tarafından, diğer kripto paralara kıyasla daha kolay kabul görmüştür. Birçok bankayla anlaşması bulunan Ripple’ın ülkemizde faaliyet gösteren Akbank ile anlaşması bulunmaktadır. Ripple değerini, onu piyasaya süren şirketten almaktadır. Yani şirketin durumuna göre Ripple’ın değeri artıp azalmaktadır.

Ripple (XRP) Nasıl Alınır?

Ripple’a isterseniz ülkemizdeki borsalardan, isterseniz dünya çapındaki borsalardan ulaşabilirsiniz. Ülkemizde Ripple’a; Paribu, BtcTürk, Koineks, Bitmatrix, Coinzo, Vebitcoin, BitTurk, Ovis üzerinden ulaşabilirsiniz.

Paribu; Üyeliğinizi oluşturduktan sonra, hesabınızı onaylatmanız gerekiyor. Hesap ayarları sekmesinden, kimlik onayı sayfasına erişebilirsiniz. Burada istenilen bilgileri dolduktan sonra hesabınız kısa süre içerisinde onaylanacaktır. Paribu; Papara, Havale ve EFT olarak ödeme kabul etmektedir. Paribu, sadece bireysel ve vadesiz hesaplardan Türk Lirasıyla ödeme kabul etmektedir. Başka birisinin hesabıyla ya da kredi kartıyla yapacağınız işlemlerde, yatırımınız kabul görmeyecek ve tarafınıza iade edilecektir.

BtcTürk; Üyeliğinizi oluşturduktan sonra, ‘’Yatırım’’ sekmesine tıkladıktan sonra, Papara veya Havale/EFT seçeneğini kullanarak para yatırabilirsiniz. Papara ile yapılan işlemlerde bir limit olmamasına karşın Havale/EFT seçeneğinde minimum işlem tutarı 100.00 TL’dir.

Bitmatrix; Bitmatrix, Aktif Bank ile iş birliği içerisinde bir borsadır. Üye olma aşaması biraz yorucu olmasına rağmen, güvenlik önlemleri üst seviye bir borsadır. Bitmatrix’de işlem yapabilmek için; ‘’ÇEK/YATIR’’ sekmesine tıkladıktan sonra, Türk Lirası ile işlem yapacaksanız Türk Lirasını seçerek, size verilen adrese Havale/EFT yapmanız yeterlidir. Dilediğiniz tutarda TL gönderebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin, Facebook'un kripto parası Libra'ya nasıl tepki verdi?

Coinzo; Üyeliğinizi tamamladıktan sonra, ‘’Yatır/Çek’’ sekmesine tıkladığınız zaman karşınıza ‘’TRY Yatır’’ diye bir seçenek çıkacaktır. Coinzo, Papara ve Havale/EFT ile ödeme kabul etmektedir. Diğer borsalarda olduğu gibi Coinzo, farklı kişilerin hesabından transferleri kabul etmemektedir. Kredi kartıyla işlem yapılmamaktadır. Açıklama kodu hatalı veya eksik işlemleri kabul etmemektedir.

Vebitcoin; Üyelik işleminizi tamamladıktan sonra, ‘’Fonlar’’ sekmesine geliyorsunuz. Burada Türk Lirası ve diğer kripto paralar listelenmektedir. Türk Lirasını seçtikten sonra karşınıza Papara, Vakıfbank ve Ziraat Bankası ile yatırma seçenekleri çıkacaktır. Papara ile minimum işlem tutarı 10 TL’dir.

Bittürk; Üyelik işleminiz tamamlandıktan sonra, para yatırabilmeniz için hesabınızı ‘’2. Seviye Hesap’’ yapmanız gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için adres bilgilerinizi paylaşmanız yeterli olacaktır. Hesabınızı ‘’2. Seviye Hesap’’ yaptıktan sonra ‘’Cüzdanlarım’’ sekmesine tıklayarak Türk Lirası yatırma seçeneğini görüntüleyebilirsiniz. Türk Lirası yatırma seçenekleri olarak; Papara ve havale/EFT mevcuttur. En düşük havale/EFT işlemi 100.00 TL’dir. Papara ile yapılacak işlemlerdeyse en düşük 10 TL ile işlem gerçekleştirilebilir.

Ovis; Üyelik işleminizi tamamladıktan sonra, ‘’Para Yatır’’ sekmesine tıklamalısınız. Ovis, sadece Alternatif Bank ile çalışmaktadır. Minimum yatırım işlemi ise 50 TL’dir.

Bitcoin/kripto para nedir, nasıl alınır?

Kripto paramı nasıl saklarım/korurum?

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.