El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimlerinden biri olarak kabul etmesinden sonra bir aykırı hamle de Güney Asya ülkesi Bhutan’dan geldi. Bhutan Krallığı, Ripple ile dijital para denemeleri için ortaklık kurulduğunu açıkladı.

Ripple’dan yapılan açıklamada, Bhutan Merkez Bankası olan Royal Monetary Authority (RMA) ile dijital para denemelerine başlayacakları için büyük bir memnuniyet duyulduğu belirtildi. Ripple bu hamleyle ülkenin dijital ve sınır ötesi ödemeleri geliştirmeyi, finansal katılım çabalarını artırmayı ve dünyadaki tek karbon negatif ülke olarak sürdürülebilirlik taahhüdünü genişletmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Açıklamanın devamında, “Bhutan Merkez Bankası (RMA), geçtiğimiz birkaç yıl içinde kendisini finansal yeniliklerde lider olarak kabul ettirdi. Ülkenin ödeme altyapısı ve yeteneklerinin üzerine inşa edilen bu yeni girişim, Bhutan ülkesini resmi para birimi Ngultrum’un dijital hâli için kesintisiz perakende, sınır ötesi ve toptan ödeme kullanım durumlarını desteklemek için CBDC çözümünü kullanacak.” denildi.

770 bin nüfusa sahip Bhutan, resmi adıyla Bhutan Krallığı, Güney Asya’da denize kıyısı olmayan bir ülke. Doğu Himalayalarda bulunan ülkenin batısında ve güneyinde Hindistan, kuzeyinde ise Çin’in Tibet bölgesi yer alıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.