Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse, şirketin karlılığını sağlayan temel şeyin XRP satışları olduğunu söyledi. Financial Times’a geçtiğimiz cuma verdiği röportajda, biz XRP satmadan ne karlı olabileceklerini ne de nakit akışını sağlayabileceklerini söyledi.

Genç iş adamı, açıklamasında; XRP kaynaklarlarından bir tanesinin, yazılım gelirleri olduğunu ifade etti. Eğer tüm Ripple’ları hesaplamadan çıkarttıklarında bunun onları daha az karlı bir oluşum yapacağını belirtti.

Bu röportaja tepkiler gecikmedi, kripto yatırımcısı ve analisti olan Luke Martin bugün attığı tweette bu yapılanın adeta halkı dolandırmak olduğunu belirtti.

Özellikle Ripple’ın toplam satışları son çeyrekte %80 oranda azalmıştı. Bu düşüşün temel sebebi ise kurumsal satışlardaki azalma olarak nitelendirilirken Ripple’ın programlı satışlarında da bir duraksama yaşanmıştı.

Ripple’dan MoneyGram’a 11,3 milyon dolar aktarıldı

İlginçtir ki, Garlinghouse açıklamasında Ripple çözümlerinde ortak çalıştıkları firmaların şekil ve boyutlarına göre ne kadar öncelik verdiklerini ağzından kaçırmıştı.

Geçtiğimiz hafta, MoneyGram Ripple’dan 2019 yılının üçüncü ve dördüncü çeyreğinde 11.3 milyon dolar aldığını açıkladı. Özellikle bu meblağ geçtiğimiz cuma MoneyGram’ın yayınladığı belgede yerini buldu.

Şirket, döviz piyasalarında likiditeyi sağlayabilmek adına ODL adını verdiği talebe bağlı likidite uygulamasını hizmete sunmuştu, Ripple’ın bu hizmeti sayesinde yabancı piyasalarda da işlemler kolayca yapılabiliyor. 

XRP’ler maddi olmayan duran varlık olarak kaydedilecek

MoneyGram ayrıca aldıkları XRP’leri; XRP’nin adil piyasa değeri esas alınarak ölçülen, belirsiz ve maddi olmayan duran varlık olarak muhasebeleştirdiğini belirtti.

MoneyGram’ın raporunda, söz konusu belirsiz ömürlü, maddi olmayan duran varlıkların gelecekte tasfiye edilmesi halinde sermaye kazancı veya zararı ile sonuçlanacağını ve konsolide faaliyet tablosuna; doluluk, ekipman ve malzeme olarak kaydedileceğini açıkladı.

Şirket ayrıca, Ripple ile yapılan ortaklığın işletme sermayesi ve ihtiyaçlarını azaltmaya, ek kazanç ve nakit akışları üretmesine yardımcı olacağını umduğunu söyledi. 

İlginizi Çekebilir:  Coronavirus salgını ABD ekonomisini olumsuz etkileyebilir!

Ripple ve MoneyGram arasındaki anlaşmanın 1 Temmuz 2023’de sona ermesi bekleniyor. 

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.