Rusya Federasyonu Parlamentosunun alt kanadı olan Duma’da Rus milletvekilleri, kripto para biriminin sözleşmeye dayalı bir ödeme aracı olarak kullanılmasına izin verecek değişiklikler üzerinde çalışıyor. Dijital finansal varlıklar, Rus yasalarına göre mülk olarak kabul ediliyor ve değişiklikler, bir sözleşmeye taraf olan taraflar arasındaki kripto ödemelerini yasallaştırmayı amaçlayacak.

“Kanunda değişiklik yapılabilir”

Yasama Komitesi başkanı Pavel Krasheninnikov’a göre bu konuda fikir birliği var. Krasheninnikov, kripto para birimlerinin Rusya’da bir yasallık dahilinde olmasa da, sözleşmeye dayalı hukuk çerçevesinde ödemeler için kullanılabileceğine inandıklarını belirtti. St.Petersburg Hukuk Forumu’nda konuşan milletvekili, “Medeni Kanun’da değişiklik yapılması gerektiğine inanıyoruz. Şimdi uygun onay prosedüründeyiz, ancak dijital para birimlerinin, adlarına göre sözleşmeye dayalı bir ödeme aracı olabileceği konusunda bir anlayış var.” dedi.

Interfax haber ajansı tarafından alıntılanan, dijital para birimlerinin menkul kıymet olarak değerlendirilmeyeceğini de sözlerine ekledi. Milletvekili, “Bunun bir mülk olduğuna inanıyoruz” dedi.

Bilindiği üzere, Rusya, 1 Ocak’ta yürürlüğe giren “Dijital Finansal Varlıklar ve Dijital Para Birimleri Hakkında Kanun” ile kripto para birimlerini düzenledi. Mevzuat, Bitcoin gibi kriptoları mülk kalemleri olarak sınıflandırıyor ve mal ve hizmet ödemelerinde kullanılmalarını yasaklamasını içeriyor. Rus rublesi, Rusya Federasyonu’ndaki tek yasal ödeme aracı olmaya devam ediyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.