Rus milyarder Oleg Deripaska, El Salvador’un Bitcoin yasasını örnek vererek ülkenin merkez bankası olan Bank of Russia’nın Bitcoin’i para birimi olarak kabul ederek benimsemesini istiyor. Bilindiği üzere El Salvador kısa süre önce ülkede Bitcoin’i ülkede resmî para birimi yapan bir yasa tasarısını onaylamıştı.

Rusya’nın en zengin insanlarından olan Deripaska, geçtiğimiz günlerde Telegram kanalında Bitcoin hakkında yorum yaptı ve merkez bankasının kripto para politikasını eleştirdi. El Salvador gibi fakir bir ülkenin bile dijital para birimlerine olan ihtiyacı fark ettiğini ve basit bir yol izlediğini ve Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kabul ettiğini söyledi.

“Rusya, fintech dünyasından geri kalmamalı”

Deripaska, Rusya Merkez Bankası’nın finansal teknolojilerindeki (fintech) gelişmelere ‘batıl’ şekilde yaklaştığını ifade etti ve bunu sorguladığını belirtti. Milyarder isim ayrıca, Rus merkez bankasının, vatandaşların “dijital rublenin gelişimi” ile ilgili “resmi cevaplar ve basın açıklamaları” yerine “dış ticaret anlaşmalarında bağımsızlık sağlayan gerçek bir finansal araç” halne getirmesi gerektiğini söyledi.

Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda yayımladığımız haberde Rusya Merkez Bankası’nın yıl sonuna kadar dijital ruble prototipini piyasaya sürmeye hazırlandığını bildirmişti. Rus merkez bankası dijital para birimi (CBDC), özel elektronik cüzdanlarda saklanan benzersiz bir dijital kod olarak tasarlanacak ve Rusların normal ruble ile birlikte kullanabileceği tam teşekküllü bir ödeme aracı haline gelecek.

Bu arada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov geçen hafta, “kripto para birimlerinin çok önemli bir rol oynayacağı ve uluslararası yerleşimlerde çok önemli bir segmenti işgal edeceği zamanın kaçınılmaz olarak geleceğini” söylemişti.

Oleg Deripaska kimdir?

53 yaşında 2 çocuk sahibi ve boşanmış olan milyarder Oleg Deripaska, alüminyum, enerji, inşaat ve tarım gibi alanlara odaklanan bir Rus sanayi grubu olan Basic Element’in kurucusudur. 2018 yılında ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi, Deripaska ve bazı şirketlerine yaptırım uyguladı. Forbes’a göre, kişisel serveti 4.7 milyar dolar olan iş insanı dünyanın en zengin 775. kişisi konumunda.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin'in 100 bin dolar hedefine FED dopingi gelebilir
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.