Dünyada regülasyonları konusunda büyük bir belirsizlik söz konusu olan Bitcoin, kripto paralar ve dijital varlıklar ile ilgili Rusya çok önemli bir adım attı ve Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu varlıkların yasal olduğunu onayladı ve önümüzdeki yıl ülkede artık rahat bir şekilde dolaşımda olacak.

Rusya’da yayım yapan RIA Novosti, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in dijital finansal varlık (DFA) işlemlerini düzenleyen tasarıyı Cuma günü imzaladığını bildirdi. 22 Temmuz’da Rusya parlamentosunun alt meclisi olan Devlet Duması tarafından ve 24 Temmuz’da Federasyon Konseyi tarafından onaylanan yasa 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek.

Rus haber ajansı TASS’a göre ise detaylarda kanunun, dijital para biriminin “ödeme aracı olarak kabul edilebilen, Rusya Federasyonu veya yabancı bir devletin para birimi olmayıp yatırım olarak kabul edilen bir elektronik veri toplamı olarak tanındığını ve “dijital para birimi, aynı anda herhangi bir ürün ve hizmet için ödeme yapmak için kullanılamaz.” ibarelerinin yer aldığı belirtildi.

Kripto yasası olarak da konuşulan kanunda kripto para birimlerini tamamen legal hale gelecek ve ülkede kripto ticaretinde tamamen özgür olacak. Ancak yasa, kripto para birimlerinin ödeme yöntemi olarak kullanılmasına izin vermeyecek ve para birimi Rus Rublesi ile rekabet edecekleri ürün, mal veya hizmet satın almak için kullanmalarına hala izin verilmediği anlamına gelir.

Kanunda, bankalar ve borsaların ülkenin merkez bankası olan Rusya Merkez Bankası’na kayıt yaptırdıkları sürece borsa işletmecisi olarak görülmelerine olanak sağlıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!