Julian Assange ile birlikte bir dönem dünyada büyük bi gündem yaratan Edward Snowden hakkında son dakika haberi geldi. Rusya, ABD’nin ülke dışındaki gizli dinleme ve izleme faaliyetleri hakkındaki gizli bilgileri kamuoyuna sızdıran NSA eski güvenlik uzmanı Edward Snowden’a kalıcı oturum izni verdi. 2013 yılından bu yana Rusya’da yaşayan Snowden ile ilgili gelişmeyi avukatı açıkladı.

Snowden’ın Rus avukatı Anatoly Kucherena, TASS haber ajansına verdiği demeçte, “Bugün Snowden’e sınırsız bir süre için oturma izni verildi” dedi. Kucherena, başvurunun Nisan ayında yapıldığını, ancak koronavirüs salgını ve karantina uygulamaları nedeniyle göçmenlik işleriyle ilgilenen yetkililerinin bunu değerlendirmesinin fazla zaman aldığını söyledi.

Avukat, Snowden’ın Rusya’nın göçmenlik yasalarında 2019’da yapılan değişiklikler nedeniyle kalıcı oturma hakkı elde edebildiğini söyledi. Kucherena, Snowden’ın şu anda Rus vatandaşlığına başvurmayı düşünmediğini de sözlerine ekledi.

Trump, Snowden için af kararını gözden geçiriyordu

ABD yetkilileri yıllardır Snowden’ın 2013’te getirilen casusluk suçlamalarıyla cezai olarak yargılanmak üzere yurda dönmesini istiyordu. ABD Başkanı Donald Trump ise Ağustos ayında Snowden için bir af düşündüğünü söyledi.

Snowden, Rusya’daki düşük profilini koruyor. Zaman zaman hükümet politikasını eleştirmek için sosyal medyayı kullanırken, ülkenin doğal güzelliğine ve halkının sıcaklığına övgüde bulunuyor.

Snowden, Facebook’un Libra isimli projesinin aksine Bitcoin’in izin gerektirmeyen özgür bir varlık olduğunu, bu sebeple tek ‘ücretsiz’ para olduğunu açıklamıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!