Rus devletindeki üst düzey bir yetkili, Rusya Merkez Bankası’nın 2021’in sonuna doğru bir dijital ruble prototipinin piyasaya sürmeyi plânlandığını söyledi.

Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Alexey Zabotkin’e atıfta bulunan Rus haber kuruluşu Prime, Zabotkin’in “Önümüzdeki yıl, bu prototipe ve ihtiyaç duyulan diğer gelişmelere dayanarak test etmeye başlayacağız” dediğini aktardı. Haber portalı ayrıca, prototipin halka açıklanmasının 2022’deki ek testlerden önce geleceğini bildirdi.

Dijital ruble hakkındaki yorumlar, düzenleyiciler ve Rusya’nın finans sektörü oyuncuları arasında Rusya Merkez Bankası’nın merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesi konusunda ilerleme kaydettiğini gösteriyor.

Rusya Merkez Bankası: Dijital rublede plâna bağlıyız

Coindesk kaynakları, Rusya Merkez Bankası’nın kendilerine “Daha önce açıkladığımız plana devam ediyoruz. Bu noktada kamuoyuna açıklanacak ve piyasa katılımcıları ile tartışılacak olan dijital rublenin tasarımını geliştirme sürecindeyiz. Lansmanla ilgili karar gelecek yıl test sonuçlarına göre verilecek.” yanıtını verdiğini açıkladı.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, daha önce yaptığı açıklamada dijital rublenin gerçekten çıkarılıp çıkarılmayacağına henüz karar verilmediğini, ancak konseptin “umut verici” olduğunu söylemişti. Ayrıca, merkez bankasının 2021’in sonlarında sistemi test etme ve kamuoyu geri bildirimi için pilot olarak kullanacağını ve ardından bir lansmana geçip geçmeme kararını vereceğini ifade etmişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.