2022 yılının ilk ayında dijital ruble denemelerine başlayacak olan Rusya Merkez Bankası, yatırım fonlarının Bitcoin’e yatırım yapmasını yasakladı. Bitcoin bu haber sonrası 47 bin dolara geriledi.

Rusya Merkez Bankası, kripto para endüstrisi ile ilgili katı politikalarına devam ediyor ve artık yatırım fonlarının Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerine yatırım yapmasını resmen yasaklıyor. Rublenin tek otoritesi, karşılıklı yatırım fonları tarafından yatırım fırsatlarının düzenlenmesine ilişkin resmi bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, “Yatırım fonları tarafından yatırım için uygun varlıkların sayısını artırmasına rağmen, belge fon yöneticilerinin kripto para birimlerinin yanı sıra ‘değeri dijital varlıkların fiyatlarına bağlı olan finansal araçları’ satın almasını yasaklamıştır.” denildi. Düzenlemeyle birlikte yatırım fonlarının hem nitelikli hem de niteliksiz yatırımcılara kripto maruziyeti sağlamasına izin verilmediği vurgulanıyor. Düzenleyici, bu tür hizmetlerin “yatırımcıların çıkarlarını karşılamadığını ve büyük riskler taşıdığını” savundu.

Halihazırda teknoloji şirketlerinin fonlarına yatırım yapılıyor

Rusya Merkez Bankası daha önce varlık yöneticilerine Temmuz 2021’de kripto para birimlerini yatırım fonlarındaki riskten hariç tutmalarını tavsiye etmişti. Brokerage aracı kurumu AMarkets’in analitik departmanı başkanı Artem Deev, Rusya’nın şu ana kadar yalnızca bir sektörle ilgili borsa yatırım fonuna (ETF) sahip olduğunu söyledi. Deev’e göre fon, anonim yönetim şirketi “BrokerCreditService” tarafından yönetiliyor ve Jack Dorsey’s Block, PayPal ve Broadcom gibi firmalar da dahil olmak üzere merkezi olmayan veri depolama ve blok zincirine odaklanan şirketlere yatırım yapıyor.

Sber’in varlık yönetimi başkanı Vasily Illarionov, Rusya’nın en büyük bankası Sber’in de blockchain odaklı bir ETF başlatmayı planladığını söyledi. ETF, “Blockchain Ekonomisi” olarak adlandırılacak ve blok zincirinin benimsenmesiyle ilgili hisse senetlerine yatırım yapacak. Illarionov, fonun Rusya Merkez Bankası’nın kısıtlamaları kapsamına girmediğini ve perakende yatırımcılara sunulabileceğini kaydetti.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin zengini, Winklevoss Kardeşler, Gemini'yi Avrupa'ya açıyor
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.