Rusya Merkez Bankası, uluslararası ödemelerde altın destekli bir kripto paranın kullanımını dikkate alacak.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, bugün Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’da Rus ekonomisine ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi. Nabiullina, ülkeler arası ticarette altın destekli kripto para kullanma önerisini düşüneceklerini söyledi ve “Benim fikrime göre, ulusal para birimlerine dayalı ödeme sistemleri geliştirmek daha önemli.” dedi.

Başkan, sözlerinin devamında Avrasya Ekonomik Birliği içinde itibari paraya dayalı ödeme sistemlerinin gelişme kaydettiğini ve iyi dinamiklere sahip olduğunu ekledi.

Avrasya Ekonomik Birliği Makroekonomi Bakanı Tatyana Valovaya da, “Kripto paralarla ilgili, ne olduğunu, dünyada bu konuyla ilgili hangi gelişmelerin yaşandığı, hangi ülkeler nasıl yaklaşıyor ve nasıl regüle(düzenleme) edilebileceği hakkında bir rapor hazırladık, yakın zamanda sunacağız.” ifadelerini kullanmıştı. “Eğer kripto paralar ve blockchain gelişmeleri hızlanırsa bunu göz önünde bulundurmak zorundayız” diyen Valovaya, Avrasya Ekonomik Birliği’nde 2025 yılına kadar ortak bir finansal piyasa yaratıldığını belirtti.

Geçen hafta Venezuela’nın BM Cenevre daimi temsilcisi Büyükelçi Jorge Valero, iki ülke yönetiminin karşılıklı ticarette ABD Doları yerine Rus Rublesi’yle Venezuela’nın petrol destekli kripto parası Petro’nun (PTR) kullanımı hakkında görüştüklerini açıklamıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.